Що таке рекуператор повітря і для чого він використовується у вентиляції
Наразі рекуперація повітря стає все більш затребуваною технологією, оскільки вона сприяє підтримці комфортного клімату всередині приміщення. Але що таке рекуператор і яка його функція у вентиляційній системі?
Рекуператор — це теплообмінний пристрій у вентиляційній системі, який відповідає за передачу тепла між припливним і витяжними потоками.
Основною перевагою рекуперації є економія, оскільки ця технологія дає змогу знизити навантаження на опалювальне обладнання в холодну пору року і, отже, зменшити комунальні витрати.
У наш час існує безліч різних рекуператорів. Далі ми більш детально розглянемо, що таке рекуператор, його різновиди та принципи дії.
Для чого потрібен рекуператор повітря
Рекуператор – це невід’ємна частина припливно-витяжної вентиляції, він підвищує енергоефективність житла, зберігає накопичене всередині приміщення тепло для його повторного обігріву та запобігає тепловтратам.
Без системи вентиляції з рекуператором згенерована теплова енергія виходила б назовні через вентиляційні канали разом із відпрацьованим повітрям, що призводило б до зниження енергоефективності опалювальних приладів і необхідності повторного опалення приміщення з витратою великої кількості енергії.
Пристрій і принцип роботи рекуператора
Як уже згадувалося, є безліч видів рекуператорів, кожен відрізняється принципом роботи і конструктивом. Наприклад, пластинчастий рекуператор включає в свою конструкцію пластини, зазвичай виготовлені з матеріалів, які добре проводять тепло.
Теплообмін тут здійснюється таким чином: пластини рекуператора нагріваються відпрацьованим повітрям, а потім передають це тепло припливному потоку.
Плюси і мінуси рекуператорів для вентиляції
Після того, як ми розповіли, що таке рекуператор, розглянемо його основні плюси і мінуси.
- Ефективне використання накопиченого тепла.
- Мінімізуються теплонадходження влітку і зберігається до 95% теплової енергії взимку.
- Ціна. Припливно-витяжні системи з рекуператорами – це задоволення не з дешевих, але той високий рівень комфорту, який ви отримуєте, повністю виправдовує вартість таких пристроїв.
Рекуператор являє собою ключовий компонент у вентсистемі.
Види рекуператорів повітря
Як було згадано, є безліч різних типів теплообмінників, включно з моделями для комерційного та побутового сегмента. Розгляньмо кожен із них детальніше.
Роторний
Конструкція роторного рекуператора містить у собі ротор із безліччю дрібних “сот”, через які циркулюють потоки повітря. Давайте розглянемо як працює цей тип рекуператора.
Принцип роботи цього рекуператора заснований на тому, що сам ротор нагрівається відпрацьованим повітрям, а завдяки його безперервному обертанню тепло одразу ж передається потоку свіжого повітря.
Основна перевага роторного рекуператора – з огляду на його конструкцію в системі не утворюється конденсат. Разом з цим, такий тип теплообмінника має високі показники ККД і велику потужність, але, незважаючи на це, вони мають безліч таких недоліків:
- висока вартість;
- великі габарити;
- ризик змішування потоків повітря, що йдуть і приходять;
- гучність;
- складне технічне обслуговування.
На сьогодні роторні рекуператори застосовуються тільки в комерційному сегменті, використовувати їх у побуті недоцільно.
З проміжним теплоносієм
Рекуператори з проміжним теплоносієм давно втратили свою актуальність. Вони працюють таким чином: теплоносій замкнутий в одному трубопроводі витяжної та припливної вентсистеми. Холодоагент циркулює між теплообмінниками цих систем і здійснює теплообмін потоків.
У теплообмінниках із проміжним теплоносієм практично неможливе змішання потоків і, це, мабуть, його єдина перевага. Серед недоліків варто виділити його вкрай низький ККД і велике енергоспоживання.
Камерний рекуператор
Рекуператори цього типу нагадують якусь камеру, в її конструкції розташована заслінка, що відокремлює потоки повітря один від одного.
- високий ККД (70-80%).
-
потоки повітря змішуються в процесі обертання заслінки.
Такий тип рекуператора також неактуальний.
Фреоновий рекуператор
Фреоновий рекуператор уже не зустріти в сучасних вентсистемах, проте який принцип його дії? Принцип його роботи ґрунтується на фізичних законах, де теплий холодоагент (фреон) через різницю температур з охолодженим теплоносієм піднімається вгору по трубках до точки припливу свіжого повітря.
Головний недолік фреонового рекуператора – його порівняно низький ККД (65%).
Пластинчастий
Пластинчастий рекуператор сьогодні широко застосовується в сучасних вентсистемах, і припливно-витяжні установки від Meltem не виняток.
Конструкція такого теплообмінника включає паралельно розташовані пластини, що забезпечують ефективний теплообмін між витяжним і припливним потоками.
Зазвичай ККД пластинчастих рекуператорів становить від 60 до 80%, у той час, як у припливно-витяжних систем Meltem першого покоління він сягає 76%, а у моделей другого покоління – 94%. Такі показники є одними з найвищих серед усіх вентустановок.
- просте обслуговування;
- компактність;
- потоки повітря практично не змішуються
Однак є й недоліки, такі як ризик виникнення конденсату, а також обмерзання рекуператора в холодну пору. Однак така проблема легко усувається встановленням пост/перед-нагрівача.
Ентальпійний рекуператор
Ентальпійний рекуператор конструкцією схожий з пластинчастим. Головна особливість такого рекуператора – наявність тонкої мембрани, яка затримує вологу витяжного повітря. Таким чином, підтримується не тільки комфортна температура в приміщенні, а й оптимальний мікроклімат.
Деякі моделі припливно-витяжних установок другого покоління від Meltem також оснащуються ентальпійним теплообмінником, ККД якого становить 94%.
Який рекуператор краще вибрати
На сьогодні найбільш популярними є пластинчасті та ентальпійні рекуператори.
Ми рекомендуємо припливно-витяжні установки Meltem серії M-WRG II.
У лінійці представлені пристрої як з пластинчастим, так і з ентальпійним рекуператором.
Кожна модель Meltem забезпечує ефективну вентиляцію приміщень площею до 100 м², продуктивність повітрообміну становить 100 м³/год. Крім цього, виробник надав можливість розведення чотирьох повітропроводів, по два на кожну зону: брудну (санвузол/кухня/гардеробна) і чисту (спальня/зал). У результаті, з кожної зони здійснюватиметься витяжка і приплив рівної кількості повітря – по 50 м³/год.
Таким чином, можна реалізувати як централізовану, так і децентралізовану вентиляцію на базі вентустановок Meltem M-WRG II.
Як працює припливно-витяжна установка з рекуператором
Припливно-витяжна система з рекуператором має такий принцип роботи:
- Відпрацьоване повітря затягується витяжним вентилятором.
- Далі, потік проходить грубе очищення за допомогою фільтрів.
- Потім відпрацьований потік прямує до рекуператора, де передає своє тепло/вологу і в підсумку видаляється назовні.
- Свіже вуличне повітря захоплюється витяжним вентилятором. Далі також проходить грубу фільтрацію.
- Після, припливний потік потрапляє на теплообмінник і нагрівається.
- У результаті, очищене, нагріте/зволожене свіже повітря рівномірно розподіляється припливним вентилятором у приміщенні.
Така схема забезпечує ефективний повітрообмін у приміщенні.
-
Як користуватися рекуператором правильно?
Правила експлуатації рекуператора прописані в його інструкції виробником.
-
Який рекуператор вибрати для будинку і квартири?
Припливно-витяжні установки M-WRG II від німецького бренду Meltem – це ефективне рішення для приміщень площею до 100 м². Ви можете обрати модель із різними додатковими функціями, а також з ентальпійним і пластинчастим теплообмінником.
-
Де краще ставити рекуператор?
Розташування майбутньої вентустановки з системою рекуперації повітря для квартири або іншого приміщення необхідно планувати ще на етапі складання проекту самої системи.
Рекуператори підходять для встановлення в різних місцях, але якщо ви розглядаєте установку в спальні, обов’язково приділяйте увагу шумовим характеристикам – норма для цієї зони становить 32 дБа.