Система рекуперації повітря у будинку, квартирі
Сучасні побутові припливно-витяжні вентиляційні системи важко уявити без рекуперації тепла. Технологія з’явилася завдяки світовому тренду на економію ресурсів і успішно допомагає робити будинки та квартири по-справжньому енергоефективними.
Рекуператор – це деталь вентсистеми, яка затримує тепло та вологу витяжного повітря, щоб згодом передати її свіжому потоку. Такий підхід дозволяє значно заощаджувати, оскільки системі опалення не доведеться з нуля нагрівати свіже повітря.
Сьогодні ми докладно поговоримо про те, що таке система рекуперації повітря, які пристрої краще вибирати для організації вентиляційних систем, а також вартість деяких популярних рішень. Найбільше уваги ми приділимо припливно-витяжним установкам від Meltem, зважаючи на їх унікальність та універсальність.
Необхідність рекуперації тепла у себе вдома
Перш ніж обговорювати безпосередньо рекуперацію, розберемося в концепції енергоефективності.
Енергоефективний будинок є досить герметичною будівлею, з правильним конструктивом, що забезпечує мінімальну кількість втрат тепла в опалювальний сезон. Власники квартир сьогодні також намагаються зробити своє житло енергоефективнішим – як мінімум, встановлюють пластикові вікна.
Природна вентиляція в такій герметичній будівлі не працюватиме – повітря, яке у старому житловому фонді надходило крізь щілини, просто не потрапить у житлові приміщення. Але вентиляцію все ж таки забезпечити потрібно, оскільки в кімнатах, де перевищено рівень вуглекислого газу, людина почуватиметься погано, почне втрачати продуктивність. До того ж, з брудних зон (таким терміном позначають, наприклад, ванну та туалет, а також інші місця, де можуть накопичуватися волога та запахи) має йти відпрацьоване повітря, щоб уникнути появи цвілі та інших неприємних моментів.
Зрозуміло, ви можете забезпечити вентиляцію, просто відчинивши вікна, а забор відпрацьованих мас доручити стандартним вентканалам. Однак у такого рішення буде дуже багато недоліків:
- у житлові кімнати через відкриті вікна потраплятиме пил, алергени, звуки з вулиці, сторонні запахи;
- ви не зможете контролювати повітрообмін, тобто не зможете забезпечити дійсно правильний мікроклімат будинку;
- зволожене та тепле повітря з брудних зон просто викидатиметься на вулицю, разом з вашими грошима, витраченими на оплату його нагріву;
- через вікна в житлові приміщення (чисті зони) потраплятиме холодне повітря взимку та тепле – влітку, що призведе до дискомфорту та додаткових витрат на опалення чи охолодження будинку.
Усього цього можна уникнути, якщо вчасно задуматися про вентсистему з рекуператором. У такому разі брудне та тепле повітря з приміщень, перш ніж вирушити назовні, віддаватиме тепло (і, можливо, вологу) рекуператору, який, у свою чергу, передасть цю енергію припливному потоку. Такий підхід дозволить заощадити 25-30% коштів.
Система вентиляції з рекуперацією – невід’ємна частина будь-якого енергоефективного будинку.
Відразу зазначимо, що замислюватись про вентиляцію найкраще ще на стадії будівництва приватного будинку чи початку капітального ремонту квартири. Саме на цій стадії ви зможете закласти комунікації для більш ефективної централізованої вентиляції. Про те, що це таке, ми поговоримо трохи згодом. А зараз виділимо докладніше переваги системи вентиляції з рекуперацією тепла у приватному будинку чи квартирі.
Переваги продуманої системи рекуперації
Система вентиляції з рекуперацією – незамінне рішення для вашого будинку з кількох причин:
- Головний плюс – звичайно ж, економія ресурсів (електрики та/або газу), які використовуються для опалення та кондиціювання житла.
- Припливно-витяжна вентиляція дозволяє подавати правильну кількість чистого повітря в житлові приміщення, щоб всі люди, які проживають, відчували себе комфортно.
- Вентиляція ефективно та швидко утилізує забруднене повітря з санвузлів, пральні, вбиральні та кухні, тому в цих зонах не будуть накопичуватися волога та запахи.
- Деякі рекуператори мають ентальпійну технологію, тобто дозволяють здійснювати пасивне зволоження, захоплюючи вологу, що з’являється в брудних зонах, і передаючи її припливному повітрю.
Вентиляція з рекуператором тепла дозволить вам заощаджувати, а також створити в будинку дійсно комфортну атмосферу. Саме завдяки інженерній системі ви можете забути про протяги, плісняву та величезні шари пилу, що осідають на всіх поверхнях.
Отже зараз, коли ми переконалися у вигоді придбання вентиляції з рекуперацією, поглибимося в тему сильніше, і поговоримо про види теплообмінників.
Рекуператори: види, робота
Усі рекуператори працюють за подібним принципом, а різняться – за конструктивними особливостями. Давайте розглянемо докладніше, як працює вентиляція з рекуператором тепла, і які види теплообмінників є найпоширенішими.
Як влаштована робота рекуператора у вентобладнанні
Розгляньмо принцип роботи вентиляції з рекуператором тепла поетапно:
- Вентиляційний пристрій витягує забруднене повітря із потрібних зон. Але замість того, щоб одразу викинути відпрацьовану масу на вулицю, пристрій подає її на рекуператор.
- Рекуператор забирає тепло (а в деяких модифікаціях і вологу), щоб передати припливному потоку. Витяжний та припливний потік при цьому не змішуються.
- Повітря кімнатної температури подається до житлових кімнат.
Весь цей простий процес є запорукою енергоефективності інженерної системи.
Види рекуператорів, що застосовуються в системах вентиляції
Серед видів рекуператорів виділимо три найпоширеніші: пластинчастий, ентальпійний та роторний.
- Пластинчастий рекуператор – найпопулярніший варіант у побутових системах вентиляції. Його конструкція передбачає наявність пластикових або металевих нерухомих пластин, які й відповідають за збереження та передачу тепла. Такі теплообмінники поширені завдяки простоті виготовлення та відносної компактності. Однак, пластинчасті рекуператори досить чутливі до низьких вуличних температур, тому часто вимагають установки переднагрівача, а також відведення конденсату.
- Ентальпійний рекуператор – це підвид пластинчастого теплообмінника. Він відрізняється наявністю спеціальних мембран, здатних утримувати вологу відпрацьованого повітря. Саме такий рекуператор здатний забезпечити пасивне зволоження житлових приміщень, проте використовувати його рекомендується лише 3-4 місяці на рік. До того ж, тонка мембрана легко забивається пилом, а почистити її не так просто.
- Роторний рекуператор – це теплообмінник, який застосовується у вентиляції промислового або напівпромислового сегмента. Деталь є диском, або, як його ще називають, барабаном, усередині якого знаходяться гофровані листи, щільно притиснуті один до одного. Диск рухається електродвигуном і крутиться. Зустрічаючись з відпрацьованим потоком, пластини всередині диска нагріваються, потім диск провертається, і через ці пластини проходить припливне повітря. Роторні рекуператори – найефективніші і досить швидкі, проте мають складну конструкцію, через яку їх застосування в побутових системах недоцільно.
Насправді існують ще деякі види рекуператорів, проте всі вони не користуються широким поширенням і не підходять для побутової сфери. Тому не обговорюватимемо їх, а приступимо до розгляду різних припливно-витяжних систем вентиляції з рекуперацією.
Припливно-витяжні установки з рекуперацією тепла
Припливно-витяжні установки можна розділити на дві великі категорії: децентралізовані та централізовані. Принцип роботи обох типів систем у нас вдасться пояснити на прикладі пристроїв Meltem M-WRG-S та M-WRG-II (першого та другого покоління). Це обладнання є унікальним, оскільки може працювати і як децентралізований прилад, і як централізована система. Ця особливість якнайкраще підійде для наочного пояснення різниці між типами установок.
- Децентралізована система.
Децентралізована система рекуперації повітря здійснює повітрообмін у межах однієї чистої зони (вітальні, спальні, дитячої тощо). У такому разі установка подає свіже повітря з одного боку, а забирає з іншого. Відпрацьоване повітря проходить через рекуператор, віддаючи свою теплову енергію, а потік припливу забирає це тепло і потрапляє в приміщення.
Установки Meltem M-WRG вважаються одними з найкращих за своєю продуктивністю, оскільки забезпечують повітрообмін 100 м3/годину. Цього обсягу вистачить для великих кімнат, до 70 м2.
І на притоці, і на витяжці в припливно-витяжних установках Meltem встановлені фільтри очищення повітря. Один з них відповідає за очищення вуличного повітря від пилу та алергенів, інший очищає відпрацьоване повітря, щоб домашній пил не потрапляв на рекуператор і не забруднював його. У моделі першого покоління встановлені фільтри грубої очистки G4. У пристрої другого покоління за очищення витяжного повітря також відповідає фільтр G4, а на притоці встановлено фільтр тонкого очищення F7. Опціонально його можна замінити вугільним фільтром, який видалятиме з припливного повітря ще й запахи.
Усередині установок Meltem розміщено пластинчастий рекуператор, проте в деяких модифікаціях другого покоління (з літерою E в номенклатурі) передбачений ентальпійний теплообмінник.
Пристрої можуть керуватися на корпусі або дистанційно, деякі моделі мають датчики вологи і CO2, а деякі підтримують управління з панелі InControl.
Перевага використання пристрою Meltem як саме децентралізованої вентиляціі, лише одна – рішення можна реалізувати у вже готовому ремонті. А ось недоліків такої експлуатації вистачає:
- Повітрообмін здійснюється тільки в одній зоні, для інших зон доведеться купувати окремі пристрої.
- Зважаючи на те, що установка подає та забирає повітря в одній точці, чисте повітря концентрується біля пристрою, і може не потрапляти у віддалені куточки кімнати.
- У санвузлах, вбиральні та інших подібних зонах все одно доведеться обладнати вентканали з витяжними вентиляторами, які викидатимуть тепло на вулицю, значно знижуючи енергоефективність рекуперації.
Останній недолік, мабуть, найголовніший, оскільки практично зводить нанівець саму суть рекуперації повітря у квартирі чи будинку. Однак, якщо ремонт у квартирі вже готовий, це ваш єдиний варіант забезпечення хорошого повітрообміну у приміщеннях.
Як ми вже говорили, при реалізації децентралізованої системи доведеться встановити витяжні вентилятори у ванній, туалеті і т. д., для видалення вологи та запахів, а також балансу повітрообміну. В цьому випадку ми можемо порадити витяжні вентилятори від Meltem. Дані пристрої є відцентровими і, на відміну від осьових, чудово справляються із опорами у вентканалах. Витяжні вентилятори від Meltem славляться своєю продуктивністю, тихою роботою та широким вибором моделей:
- пристрої on/off – передбачають наявність спеціальної (або вбудованої у вимикач світла) клавіші, за допомогою якої ви вмикатимете і вимикатимете вентилятор вручну;
- моделі з таймером – активуються тоді, коли ви включаєте світло, а деактивуються через певний проміжок часу після вимикання світла, встигаючи таким чином забрати всю вологу, наприклад після відвідин душової;
- прилади з періодичним включенням (як правило, рекомендуються для вбиралень) активуються та деактивуються без вашої участі, у встановлені проміжки часу;
- пристрої з датчиком вологи вимикаються лише тоді, коли рівень вологості в зоні прийде в норму – ідеальний варіант для пралень;
- вентилятори з датчиком руху включаються, коли до приміщення входить людина.
Крім того, існують дво- та тришвидкісні вентилятори, які можуть змінювати режим роботи в залежності від поточних потреб.
Відразу відзначимо: купити тільки вентилятор Meltem недостатньо, необхідно також придбати корпус, в який він буде встановлюватися. Корпуси Meltem наділені або зворотним клапаном (що не дозволяє повітрю з вентканалу потрапляти назад у приміщення), або протипожежним клапаном.
Проте всі ці витяжні вентилятори, хоч би якими ефективними вони були, викидатимуть нагріте повітря назовні. Як цього уникнути?
- Централізована система.
Така система вентиляції з рекуперацією передбачає наявність одного приладу, до якого підключаються повітропроводи. Частина з них забиратиме відпрацьоване повітря із брудних зон і передаватиме на рекуператор, інша частина відповідатиме за подачу свіжого теплого повітря до житлових зон.
Таке рішення дозволяє:
- забезпечити більш якісний повітрообмін у всьому будинку чи квартирі;
- значно підвищити ККД рекуперації за рахунок відсутності вентканалів, що викидають тепло на вулицю;
- гарантувати зручніше керування, оскільки доведеться контролювати роботу одного пристрою, а не кількох.
Унікальність установок Meltem M-WRG полягає в тому, що до них можна підключити повітроводи. Інші децентралізовані побутові рекуператори не підтримують такої опції.
Підключивши повітропроводи до пристрою, ви зможете подавати чисте повітря відразу в дві житлові зони (по 50 м3), і забирати відпрацьовані маси також із двох зон (у таких же кількостях).
Якщо у вашому житлі більше чотирьох зон, можна встановити кілька припливно-витяжних пристроїв Meltem. При централізованому підключенні M-WRG забезпечують ККД рекуперації до 93%.
Рішення для різних приміщень
Особливої різниці між реалізацією системи рекуперації повітря в будинку та квартирі немає, ви можете використовувати установки Meltem M-WRG для різних приміщень, навіть комерційних. Головне – звертатися за проєктом до професіоналів, які допоможуть правильно розташувати та налаштувати пристрій, створити коректну систему повітроводів тощо.
Як організувати вентиляцію з рекуперацією у готовому ремонті?
Ми вже говорили, що в готовому ремонті вдасться організувати виключно децентралізовану систему. Найкращим рішенням буде вентиляція з рекуперацією тепла на базі вентиляційної установки Meltem M-WRG першого або другого покоління.
На це є кілька причин:
- Пристрої Meltem мають велику продуктивність – 100 м3/год.
- Припливно-витяжні установки мають хороший пластинчастий рекуператор, а деякі модифікації – ентальпійний.
- У вашому розпорядженні буде безліч варіантів управління пристроєм, у тому числі за датчиками.
- Установки M-WRG є досить тихими, що дуже важливо для децентралізованих приладів, оскільки вони встановлюються безпосередньо в кімнатах.
- До того ж, пристрої продаються за досить демократичною вартістю, що добре поєднується з широким функціоналом.
Пам’ятайте, що у брудні зони у разі децентралізованої системи доведеться встановити витяжні вентилятори – найкращим рішенням стануть відцентрові пристрої Meltem.
Етапи реалізації системи вентиляції з рекуперацією
Якщо вам потрібна система рекуперації повітря, то за проєктом найкраще звертатись до професіоналів. Якщо ви зупинилися на установках Meltem – переконайтесь, що інженери компанії вже працювали з цими пристроями і зможуть правильно їх вписати в дизайн приміщення та налаштувати.
Етапів реалізації доведеться пройти декілька:
- Проєктування. Інженерна компанія має скласти проєкт, в якому буде вказано кошторис, а також представлені креслення з місцем розміщення обладнання, планом розведення повітроводів, планом опускання стель та розміщення повітророзподільних елементів.
- Монтаж. Найкраще замовляти монтаж у тій самій організації, яка займається проєктом. Фахівці повинні дотримуватися плану, представленого інженерами.
- Налаштування та запуск. У процесі пусконалагоджувальних робіт необхідно переконатися, що пристрої працюють правильно.
- Сервісне обслуговування. Необхідно періодично замінювати фільтри, чистити рекуператор, а також перевіряти справність вузлів системи. З першим завданням ви впораєтеся самостійно, для інших робіт краще викликати спеціалістів. У такому разі система рекуперації повітря прослужить вам довгий час.
Дотримуючись цих етапів, ви зможете забезпечити ідеальний мікроклімат у своєму будинку.
-
Яка вартість вентиляції із рекуперацією?
Ціна системи залежатиме від багатьох нюансів. Наприклад, організовуючи децентралізовану вентиляцію, ви витратите кошти на пристрій для кожної чистої зони та на витяжні вентилятори для брудних зон. Вирішивши встановити централізовану систему, ви заплатите за пристрій, а також за додаткові комунікації – такі як повітропроводи, розподільні елементи. Звичайно, окрему суму доведеться віддати за проєкт та монтаж.
-
Які пристрої використовуються для вентиляції з рекуперацією?
Система рекуперації повітря організовується лише за допомогою припливно-витяжних пристроїв. Особливу увагу варто звернути на унікальні прилади Meltem M-WRG, які можна використовувати для децентралізованої та централізованої систем.
-
Навіщо встановлювати вентиляцію із рекуперацією?
Система рекуперації повітря дозволяє зробити будинок енергоефективним, заощадити на опаленні, а також забезпечити ідеальний мікроклімат для комфортного життя.