Вентиляція у квартирі

Ярослав Антипенко
Ярослав Антипенко

На жаль, у нових будинках система вентиляції у квартирі часто залишає бажати кращого. У старому житловому фонді ситуація ще гірша. Тому при покупці житла в багатоквартирному будинку варто приготуватися до того, що вам доведеться замінити вентсистему.

Яка автономна припливно-витяжна вентиляція у квартирі здатна забезпечити комфорт жителям?

Для чого потрібна додаткова вентиляція квартири

Сучасні новобудови дуже відрізняються від будівель, які зводилися ще кілька десятиліть тому. Конструктив багатоквартирних будинків інший: незалежно від будівельної технології та матеріалу, вони утеплені мінватою або пінопластом, в них відпочатку стоять склопакети та гарні двері. Завдяки такій теплоізоляції будівля стає більш енергоефективною та втрачає мінімальну кількість як холоду, так і тепла.

Що це означає у розрізі вентиляції?

При облаштуванні та встановленні вентиляції у квартирі важливо створити такі умови, щоб зусилля інженерів та будівельників не були витрачені марно. Якщо відкривати вікно для провітрювання — вся енергоефективність зійде нанівець.

Старі будинки не були герметичними — у них будували вентиляційні канали, через які виводилося повітря. Надходження повітря забезпечували через вікна та кватирки, але навіть якщо вони були зачинені, повітря потрапляло до приміщення через численні щілини. У чому недоліки такого підходу і чому потрібна додаткова система вентиляції у квартирі?

  • Тільки завдяки примусовій вентиляції ви забезпечите повноцінний повітрообмін у житловому просторі.
  • Через вентилятори й вікна ви втрачаєте теплову енергію і запускаєте холодне повітря, яке ще потрібно підігрівати. Але якщо у вас буде вентиляція з рекуперацією, ви отримаєте повернення енергії через рекуператор і зможете її повторно використовувати.

Можливо, у вас виникне питання, а якщо взагалі не провітрювати у квартирі без вентиляційної системи? У такому разі в приміщеннях накопичуватиметься вуглекислий газ.

Підвищення рівня CO₂ дуже серйозно впливає на самопочуття. Найпоширеніші симптоми:

  • сонливість,
  • підвищена стомлюваність,
  • відчуття задухи.

У такому стані думати, працювати та взагалі перебувати в кімнатах дуже важко.

Щоб уникнути цих наслідків, рано чи пізно ви відкриєте вікна, і відчуєте, як відсутність вентиляції та низька енергоефективність «б’є» по гаманцю.

Далі ми ще поговоримо про недоліки природної вентиляції та про те, як організувати правильну припливно-витяжну вентиляцію.

Варіанти рішень для вентиляції квартири

Яка вентиляція у квартирі створить максимальний комфорт для людини?

Кілька слів про організацію системи вентиляції.

У будь-якому житловому просторі є місця, де людина перебуває більшу частину часу, і саме туди необхідно подавати повітря. В однокімнатній квартирі це житлова кімната (виконує функції вітальні/спальні). У квартирах та будинках з двома та більше кімнатами до чистих зон будуть віднесені, перш за все, спальні, а також вітальня та інші кімнати для роботи та відпочинку (кабінет, ігрова, бібліотека, дитяча тощо).

На відміну від чистих зон, де найчастіше знаходиться людина і куди надходить повітря, з брудних повітряні маси слід виводити. Кімнати брудних зон легко розпізнати за наявністю надлишкового тепла та вологи – це ванні кімнати та кухні. Також до них відносяться приміщення для зберігання речей та технічні приміщення — гардеробні, підсобки, котельні.

Розуміючи, звідки повітря виводиться та куди подається, ми зможемо побудувати повноцінну та ефективну систему вентиляції.

Як вона може бути реалізована? Розглянемо переваги та недоліки кожного варіанта вентсистеми.

Природна вентиляція

«Плюси» природної вентиляційної системи – її відносна простота та дешевизна. Надходить повітря через відкриті вікна, виводиться через вентилятори. Повітрообмін створюється шляхом перемішування повітряних мас з вулиці та в кімнаті завдяки розрідженню повітря з вищим вмістом двоокису вуглецю. У такому разі немає жодної організованої витяжки із брудних зон та подачі в чисті.

Які мінуси природної вентиляції?

Відкрите вікно це:

  • постійні протяги, спекотне повітря в літні місяці, холодне взимку, отже, вам доплачувати за кондиціювання та обігрів більше;
  • шум від дороги, з двору, від підприємств, що знаходяться по сусідству з вами,
  • пил і бруд — також від шосе чи заводів,
  • комахи та алергениі;
  • відсутність безпеки — якщо у квартирі не встановлені захисні сітки, при відкритих вікнах доведеться особливо ретельно стежити за дітьми та домашніми тваринами.

Відзначимо, що навіть при природній вентиляції у ванних кімнатах і на кухні вам знадобляться витяжні вентилятори. Повітря в цих приміщеннях дуже тепле і вологе, і його потрібно виводити механічним шляхом. Трохи нижче ми поговоримо про витяжні вентилятори компанії Meltem (Німеччина), які чудово справляються зі своїм завданням.

Потрібна допомога у виборі товару?
Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
Зв’язатись

Примусова припливна вентиляція для квартири

Іноді клієнти думають, що достатньо купити припливну вентиляцію у квартирі й таким чином вони можуть повністю забезпечити житло свіжим повітрям.

Чи варто так робити?

Примусова припливна вентиляція сама по собі має два основні мінуси:

  • вона енерговитратна — повітря гріється ТЕНом, що споживає величезну кількість електроенергії;
  • на енергоефективність припливна вентиляція у квартирі також не претендує – у неї не буде рекуператора.

Якщо з якихось причин це єдиний можливий вам варіант — пам’ятайте, що надходження і витяжка повітря повинні перебувати в балансі. Рекомендуємо у брудних зонах встановити вентилятори Meltem, які виводитимуть відпрацьоване повітря з приміщення.

Примусова витяжна вентиляція у квартирі

Загалом, всі вентилятори для витяжки бувають двох різновидів:

  • відцентрові,
  • осьові.

Дві яскраві переваги відцентрових моделей — низька шумність та підвищена продуктивність. Стосовно другого «плюсу» цих вентиляторів, то він викликаний тим, що лопаті обертаються завдяки відцентровій силі, і це забезпечує подолання високого опору в повітропроводах та вищу потужність.

Ми рекомендуємо встановлювати відцентрові моделі від Meltem.

  • довговічність,
  • продуктивність,
  • широкий асортимент (є моделі з різними опціями),
  • прийнятна шумність, мінімальний рівень – 30, максимальний – 60 децибелів.

Робота вентилятора і режим виведення повітря може відрізнятися. Розглянемо основні конструктивні особливості цих пристроїв.

  • Найпростіші моделі мають лише кнопку увімкнення, за якою вони активуються або дезактивуються.
  • Моделі з таймером спрацьовують разом зі світлом. Ви вмикаєте лампу — в той же момент запускається вентилятор. Ви вимикаєте світильник – вентилятор працює деякий час за програмою.
  • Для деяких просторів потрібні вентилятори, які вмикаються час від часу. Такі моделі з періодичною роботою також існують.
  • Є також вентилятори, що мають дві чи більше швидкості. Вони зазвичай більшу частину часу працюють на ощадному режимі, і перемикаються на посилений тільки разом зі світлом.
  • Моделі, оснащені датчиком вологості, активуються, коли датчик фіксує перевищення рівню вологи.
  • Вентилятори можуть запускатись за датчиком руху, для цього в них встановлюються фотоелементи. Вимкнення відбувається за таймером.

Який саме вентилятор вибрати для вашого приміщення – підкажуть фахівці.

Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією тепла

Потреба відновлення повітря припливно-витяжна вентиляція у квартирі може закрити повністю. А рекуператор в установці допомагає багаторазово використовувати теплову енергію.

Який бренд вентиляції вибрати для житла? Ми пропонуємо зупинитися на виробнику Meltem, який вже понад 40 років спеціалізується саме на побутових системах припливно-витяжної вентиляції.

На нашому ринку популярні дві моделі припливно-витяжних установок Meltem — M-WRG-S та M-WRG-II. Розглянемо, чим вони відрізняються та яку систему вентиляції можна реалізувати за їх допомогою.

Характеристики Meltem M-WRG-S:

  • продуктивність — 15-100 кубів/год (достатньо для «однушки» або «двушки»);
  • ефективність рекуперації – до 76%;
  • стандартні фільтри – G4, також може бути встановлений фільтр F7.

Характеристики Meltem M-WRG-II:

  • продуктивність — 10-100 кубів/год (для одно- або багатокімнатних квартир);
  • ефективність рекуперації – до 94%;
  • може бути оснащений ентальпійним рекуператором (забезпечує рекуперацію вологи);
  • стандартний фільтр — F7.

А ось як можна облаштувати вентиляцію із цими установками.

1. Децентралізована вентиляція Meltem — припливно-витяжна та з рекуперацією.

Агрегат встановлюється у кожній житловій кімнаті та забезпечує циркуляцію повітря в приміщенні. Невеликий мінус — установка буде розташована прямо в приміщенні, тому звук її роботи ви почуєте. Однак, як правило, це не той шум, який може завадити сну чи відпочинку.

У децентралізованій системі ставляться для балансу витяжні вентилятори на кухнях та санвузлах. Саме ця частина повітря викидатиметься на вулицю, зменшуючи таким чином ефективність рекуперації.

2. Центральна система вентиляції у квартирі – більш досконалий та ефективний варіант від Meltem. Найкращі характеристики забезпечуються розведенням повітроводів (використовуються гнучкі труби). Два повітропроводи можуть працювати на приплив повітря в чисті зони, розподіляючи по 50 кубів повітря на кожну. Два інших відповідатимуть за витяжку у таких же обсягах.

Основна перевага центральної системи — більш правильне розподілення повітря в кімнаті, а також максимальна ефективність рекуперації. Зазначимо також, що якщо у вас велика квартира площею понад 100 м² – ви можете поставити не одну, а кілька установок Meltem. Всі моделі можуть монтуватися вбудованим та настінним способом, також при необхідності до агрегату підключаються повітроводи.

Як можна керувати установкою?

Компанія Meltem передбачила кілька варіантів:

  • Мобільний додаток для смартфонів та планшетів – з нього можна керувати агрегатами I та II покоління;
  • 4-позиційний перемикач, забезпечує бездротове керування з LED-зворотним зв’язком;
  • Дистанційний ПУ — цей традиційний варіант використовують у тих приміщеннях, де вже не можна прокладати нові кабелі;
  • Зовнішні датчики вологості та рівня двоокису вуглецю – ще один бездротовий спосіб керувати установкою;
  • INCONTROL – унікальний тактильний датчик, який дає можливість керувати 1-5 пристроями у кімнаті.

Така різноманітність способів управління гарантує, що ви зможете здійснювати його ефективно за будь-яких умов.

Також розповімо про додаткові опції, які забезпечують особливу «чутливість» установок.

  • Для агрегатів II покоління – вхід «ПРИСТРІЙ ВИМК» та оповіщення про несправність. До цього входу підключається датчик із детектором диму або контакт вікна.
  • Опціональна функція «вентиляція мінімум DIN 18017-3». Вдень установка може функціонувати 40 куб/год, вночі – 20 куб/год. Важливо: така можливість може бути включена на заводі і є пріоритетною для пристрою, в якому її включили.
  • Перехресна вентиляція у квартирі для літньої пори року. Якщо вночі температура ззовні нижча, ніж у кімнаті, можна включити агрегат тільки на приплив або витяжку. Таким чином, коли установки працюють у різних напрямках, створюється перехресна вентиляція.
  • Датчик ЛОС контролює стан повітря на вулиці. Опція доступна для покоління II з датчиком CO₂. В автоматичному режимі такий датчик передбачає витрату повітря на притоці при перевищенні забруднення повітря 1500 ppm вихлопними газами, продуктами промисловості та іншими забруднювачами ЛОС.
  • Також для I та II покоління з датчиком CO₂ та датчиком вологості є програма вентиляції із захистом від підвищеної вологості. Програмно установка збільшить витрату, якщо збільшиться вологість. Якщо опцію активовано на заводі, її не можна прибрати, але можна вибрати вищий рівень вентиляції.

Компанія Meltem продовжує досліджувати потреби людей у комфорті, і цілком можливо, що в оновлених моделях ми побачимо ще більше унікальних функцій.

Підходи до проєктування

Проєктування вентиляції супроводжується розрахунками, що дозволяє більш точно визначити потребу в повітрі.

Які параметри враховуються проєктувальниками?

1. Кількість людей, які постійно перебувають у кожній кімнаті. Наприклад, у спальні — подружня пара (двоє людей), у двох дитячих — по одній дитині, у вітальні — вся сім’я (чотири людини).

Нормативні обсяги повітря на людину прописані у ДБН (Державні будівельні норми).

Мінімально допустимий об’єм на одного – 15 м3/годину, оптимальний – не менше 25 м3/годину, підвищений комфорт – від 36 м3/годину.

Знаючи ці цифри, можна розрахувати необхідну кількість повітря для дорослих у спальні – 72 кубів для підвищеного комфорту, 50 кубів – для оптимального, у вітальню – мінімально 60 кубів, стандартно – 100, в ідеалі – 144 кубометрів щогодини, у дитячі – по 15, 25 або 36 кубів на одну дитину.

2. Кратність повітрообміну – тобто кількість повних оновлень повітря за годину.

У вітальні чи спальні кратність має бути 0,6-1. Вибрана установка повинна мати відповідну продуктивність, щоб її визначити — кратність потрібно помножити на об’єм кімнати.

Вентиляція в окремих приміщеннях квартири

Отже, у попередніх розділах ми з’ясували, що всі кімнати у квартирі поділяються на «брудні» з виведенням відпрацьованого повітря та «чисті» з його подачею. Як організовується вентиляція квартири у різних приміщеннях? Розгляньмо це докладніше.

Вентиляція кухні

Зазвичай вся кухня належить до брудної зони, але є один нюанс. У невеликих квартирах-студіях кухня може розташовуватися в одному приміщенні з вітальнею і навіть передпокоєм. Тоді приміщення умовно поділяється на дві зони.

Кухня — це простір, де під час приготування їжі виробляється багато тепла, повітря забруднюється запахами, виділяється пара. Їх потрібно оперативно викидати, інакше ви відчуєте сильний дискомфорт.

У кухні з газовими печами газ, що згорає, виділяє небезпечні елементи, які також потрібно терміново виводити.

Для кухонь підбирають витяжку-зонт великої потужності, і ставлять її над варильною поверхнею.

Також потрібно подбати про загальну вентиляцію кухні — вона забезпечує виведення повітря навіть коли плитка та витяжка-зонт вимкнені.

Загальну вентиляцію у центральній системі забезпечує установка Meltem.

У децентралізованій системі можна встановити звичайний відцентровий вентилятор-витяжку Meltem. 

Вентиляція ванної та санвузла

З погляду проєктувальників, «проблема» ванни — волога, тепло та запахи. Тобто, без вентиляції тут ніяк не обійтися — це питання вашого комфорту та збереження ремонту.

Центральна система Meltem з розведенням повітроводів розв’язує цю проблему — повітропроводи витягують брудне повітря, передаючи його тепло (а якщо встановлений ентальпійний рекуператор, то і вологу) у систему рекуперації.

У децентралізованій системі вам знадобиться додатково потужний витяжний вентилятор.

Для ванни найчастіше вибирають вентилятори Meltem з такими опціями:

  • з таймером (вентилятор прибирає брудне повітря після того, як ви вимкнете світло);
  • з кількома швидкостями (у мінімальному режимі працює постійно, що є оптимальним варіантом для ванної).

Підібрати модель необхідної потужності допоможуть фахівці.

Вентиляція спальні

Спальня — це з інженерної точки зору чиста зона. Повітряний потік сюди подається, а потрібний обсяг повітря спальні розраховується за кількістю людей. При цьому враховуються люди, які сплять у цьому приміщенні (якщо тато приходить почитати дитині казку перед сном — його в проєкті не враховуємо).

Надходження повітря може забезпечити децентралізована чи централізована припливно-витяжна система вентиляції у квартирі Meltem – одна з тих, про які ми говорили раніше.

Вентиляція у вітальні

Як і спальня, вітальня вважається у квартирі чистою зоною. Якщо в студії є кухня-вітальня, то тільки кухонний простір буде брудною зоною.

У вітальню ми подаємо нормативний обсяг повітря на кожну людину, що проживає у квартирі.

Варіанти вентиляції згідно з бюджетом

Звичайно, хороша вентиляція квартири коштує грошей — чисте повітря має свою «ціну». Яка вартість вентиляції у квартирі?

Преміум варіант вентиляції у квартирі

Центральна система вентиляції Meltem – рішення, яке можна віднести до преміального рівня. Якщо ви обрали цю вентсистему, її облаштування обійдеться вам у суму від 90 000 до 120 000 гривень.

Крім самої установки потрібно буде купити вентилятори, решітки, анемостати та інші аксесуари. І, очевидно, що монтаж вентиляції у квартирі — це додаткові витрати.

Тим часом така вентиляція у квартирі для Києва і за мірками всієї України — це оптимальне співвідношення ціни та якості, оскільки вона повною мірою забезпечує як комфорт, так і енергоефективність.

Система вентиляції середнього рівня

Децентралізована система Meltem — трохи бюджетніша порівняно з центральною. Для такої вентиляції у квартирі ціна стартує від 60-70 тисяч гривень. 

Бюджетний варіант вентиляції для квартири

Якщо вам потрібно врівноважити припливну вентиляцію у квартирі витяжкою — доведеться купувати витяжний вентилятор.

Ціна відцентрових вентиляторів Meltem – від 8200 гривень до 20 000 гривень.

Оцінюючи вартість вентилятора не забувайте про важливий нюанс: корпус для них часто купується окремо. Це означає щонайменше +2500 гривень до вашого кошторису.

Етапи реалізації проєкту

З будь-якою проєктною організацією ви проходитимете приблизно одні й ті самі етапи реалізації проєкту. Навряд чи весь процес пройде дуже швидко — зазвичай, щоб підібрати різноманітні рішення, серед яких буде найкраще, потрібен час. Розгляньмо, які кроки необхідно зробити, щоб проєкт був успішним, а вентиляція у квартирі – ефективною.

Консультація для клієнта

Зараз багато фахівців пропонують консультування онлайн та офлайн. Під час консультації вони розкажуть про переваги та недоліки різних видів вентиляції.

Розробка передпроєктної документації для вентиляційної системи

Під час цього етапу відбувається підготовка документів для вентсистеми, а також необхідні для її впровадження та підбору обладнання розрахунки. Після того, як фахівці визначилися з типорозмірами всього обладнання, буде зроблено комерційну пропозицію. Зазвичай вам можуть запропонувати рішення різної вартості.

Проєкт системи вентиляції

Маючи на руках комерційну пропозицію, інженери можуть розробити концепцію вентиляції. Її впроваджують у дизайн-проєкт. Встановлення вентиляційної системи взаємопов’язане з освітленням, плануванням, висотою стель тощо. Тому на даному етапі важливі спільні консультації з іншими суміжними фахівцями, наприклад, з дизайнерами.

Монтаж вентиляції у квартирі

Ваша вентиляція у квартирі має монтуватися професійними інсталяторами. Важливо дотримуватись усіх рекомендацій виробника та дистриб’ютора обладнання.

Сервісне обслуговування

Сервісне обслуговування проводиться відповідно до рекомендацій виробника — зазвичай раз на півроку або раз на рік.

  • Як влаштована вентиляція у квартирі?

    У будь-якій квартирі будуть кімнати, в які подається повітря, та кімнати, з яких він забирається (відповідно, чисті та брудні зони). До перших належать житлові вітальні та спальні, до других – санвузли та кухні.

  • Яку вентиляцію краще обрати для квартири?

    Вентиляція у квартирі повинна відповідати вашим потребам та бюджету, також враховується ефективність варіанта вентсистеми та готовність самого житла. На жаль, у повністю готовій квартирі неможливо реалізувати низку рішень, не пошкодивши ремонт. Тому якщо ви не готові йти на такі жертви, доведеться шукати доступні альтернативи.

  • Яка ціна на вентиляцію у квартирі?
  • Як працює вентиляція квартири взимку?

    Будь-якої пори року вентиляція подає нове повітря в приміщення і забирає відпрацьоване. Взимку тепло брудного повітря відправляється на рекуператор. Цю теплову енергію система використовує для підігріву повітряного потоку, що входить.

Замовити консультацію

    Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних