Вентиляція у приватному будинку
Система вентиляції — один із найважливіших факторів комфорту в будь-якій житловій будівлі. Щоб створити правильний повітрообмін у приватному будинку, необхідно взяти до уваги безліч деталей та провести складні спеціалізовані розрахунки.
Якою може бути вентсистема у просторі, де живуть люди? І яка вентиляція у приватному будинку забезпечить максимальний комфорт? Про це поговоримо далі.
Вентиляція у приватному будинку — необхідність
«Для чого потрібна вентиляція у будинку? Адже раніше якось без неї обходилися?»
Іноді клієнти наводять як приклад старий житловий фонд, де справді не було примусової вентиляції.
Однак потрібно брати до уваги те, що конструктив старих будівель дуже відрізняється від нинішніх. Через щілини у вікнах і дверях повітря все-таки потрапляло до приміщення — це забезпечувало так звану інфільтрацію. Крім того, в будинках будувалися вертикальні вентиляційні канали в санвузлах для витяжки (їх ми ніяк не можемо рекомендувати, оскільки такі канали просто викидають тепло на вулицю, але про це йтиметься далі).
Сучасні будівлі, як правило, енергоефективні, і будуються так, щоб тепло- та холодовтрати були мінімальними. Енергоефективність забезпечують правильний конструктив, хороші матеріали для теплоізоляції, якісні склопакети для вікон. Все це гарантує герметичність будівництва. Щоб у неї без вентсистеми надходило свіже повітря — доведеться або відчиняти вікно, або забезпечувати систему вентиляції. Якщо вентиляції приватного будинку взагалі немає — у приміщенні буде накопичуватися вуглекислий газ.
Накопичення CO₂ вкрай негативно впливає на здоров’я людини. Перевищення показника 1000 ppm найчастіше викликає:
- підвищену стомлюваність та хронічну втому,
- нудоту та запаморочення,
- зниження концентрації та працездатності,
- запаморочення та головні болі.
Таким чином, якщо ви турбуєтеся про своє самопочуття – вентиляція має бути вашим пріоритетом.
Вимоги до вентиляції приватного будинку
Для початку розкажемо про вимоги, які висуваються абсолютно до будь-якої вентиляції котеджу. Можливо, вони здадуться вам надто очевидними, проте це база, від якої потрібно відштовхуватися.
- Вентиляція у приватному будинку повинна забезпечувати надходження свіжого повітря. Приплив повітряних мас (чистих, підготовлених – підігрітих чи охолоджених) – це обов’язкова вимога до вентсистеми.
- Вентиляція в будинку повинна виводити забруднене повітря із приміщення. Вкрай важлива витяжка у ванній та на кухні, де повітря вологе, гаряче, із запахами.
- Система вентиляції будинку має бути енергоефективною. Сьогодні вважається неправильним разом з повітрям, що виводиться, викидати на вулицю величезну кількість теплової енергії. Тепло від нагрітого потоку можна повторно використовувати для підігріву вхідних повітряних мас — саме так працює рекуперація.
Тепер розглянемо, як організовується система вентиляції будинку. Потрібно запам’ятати, що за будь-якого розкладу повітря має надходити у звані чисті зони, а виводитися — з брудних.
Чисті зони — це кімнати, в яких людина переважно проводить час (спальні кімнати дорослих та дітей, вітальні). Брудні — ванні, душові, санвузли та пральні, кухні, вбиральні, технічні приміщення. Звідси важливо швидко забирати забруднене повітря.
Як розраховується продуктивність системи вентиляції? Фахівці використовують два основні варіанти.
- За кількістю людей. Для розрахунку повітрообміну враховується кількість мешканців, які постійно перебувають у кімнатах. Якщо в будинку живуть батьки та двоє дітей, то у спальні дорослих перебувають дві особи, у дитячих – по одній, у вітальні – до чотирьох осіб. Відповідно до ДБН (Державні будівельні норми), на людину мінімально має подаватися 15 м³/год, оптимально – 25 м³/год, для підвищеного комфорту – 36 м³/год. Відповідно, до спальні дорослих потрібно подавати 50 кубометрів для оптимального комфорту, у вітальню – 100 кубометрів щогодини, у дитячі – по 25 кубів.
- За кратністю повітрообміну. Кратність – це показник, який показує скільки разів у кімнаті повністю оновлюється повітря за проміжок часу (наприклад, за годину). Для житлових кімнат нормативна кратність становить 0,6 – 1. Щоб вибрати вентиляційну установку правильної продуктивності, цей показник множать на загальний обсяг приміщень.
Далі поговоримо про те, як організувати систему вентиляції для дому на практиці.
Варіанти вентиляції у приватному будинку
Як може бути реалізована вентиляція у приватному будинку? Розглянемо основні варіанти.
Природна вентиляція
Здавалося б, встановлення примусової вентиляції в приватному будинку – це вже мастхев, але природна вентиляція все ще трапляється у житлових будинках. Ми вже згадували, як вона працювала, а тепер розглянемо питання докладніше.
Отже, у старих негерметичних будинках потрапляння повітря забезпечувала інфільтрація через щілини в конструктиві. У сучасних спорудах конструкції герметичні — через хороші склопакети або двері жодне повітря не потрапить. Тому єдиний спосіб забезпечити природний приплив – відкрити вікно.
При цьому виводитись повітря через вікно не зможе (тим більше, що в багатьох кімнатах, де потрібна витяжка, вікон зовсім немає). Тому в цій системі потрібно облаштовувати вентиляційні канали — на кухні, в санвузлах, вбиральні. Зазначимо, що вентканали будувати досить дорого, крім того, через них викидатиметься тепло чи холод.
Ну і, нарешті, найважливіший недолік природної вентиляції для дому – неможливість забезпечити повноцінний повітрообмін. Ви не зможете проконтролювати кількість вхідного та вихідного повітря, так само як і якість повітряних мас. Повітря з вулиці не очищатиметься, а якщо на вікнах немає сіток — то окрім пилу, квіткового пилку та інших алергенів у приміщення потраплятимуть сміття, пух та надокучливі комахи.
Так, повітрообмін є: повітря заходить через вікно у вітальні чи спальні, проходить до кімнати, де є вентканали, й звідти виводиться. Але це малоефективний варіант.
Крім того, ви постійно витрачаєте додаткові гроші на обігрів або охолодження повітря, що надходить.
Вердикт для природної вентиляції – малопродуктивна, не контрольована, не енергоефективна. Чи потрібна вам така вентиляція у приватному будинку – вирішуйте самі.
Припливно-витяжна вентиляція з рекуперацією
Правильна припливно-витяжна вентиляція в приватному будинку з рекуперацією, що зберігає ваші гроші — це практично за всіма параметрами повна протилежність попередньому варіанту. Припливно-витяжна вентиляція будинку забезпечує необхідний обсяг повітря, що надходить і виводить таку ж кількість повітряних мас. Рекуперація забезпечує повторне використання теплової енергії.
Одні з найкращих рішень для вентиляції припливно-витяжної з рекуперацією пропонує компанія Meltem — німецький виробник, який з 1980 року спеціалізується на вентиляційних системах.
Наприклад, популярна модель Meltem M-WRG-S забезпечує ефективність рекуперації тепла до 76%. У стандартній комплектації вона має фільтри G4, опціонально — F7. Продуктивність 15 – 100 кубометрів на годину. Зазвичай такий агрегат забезпечує свіжим повітрям одну-дві кімнати.
Meltem M-WRG-II — вже потужніше та енергоефективніше рішення. Забезпечує ефективність рекуперації тепла до 94%. Опціонально у ньому може бути ентальпійний теплообмінник із рекуперацією вологи (а не лише тепла). У стандартній комплектації обладнано фільтром F7. Модель забезпечує високу продуктивність – 10-100 кубометрів на годину, може бути варіантом вентиляції для однієї чи кількох кімнат.
За допомогою таких установок може бути реалізовано два варіанти вентиляції.
1. Коли ремонт вже повністю готовий, встановлюється децентралізована вентиляція в приватному будинку від Meltem. Це не просто хороше, а й реально єдине ефективне рішення для надходження свіжого повітряного потоку та повернення енергії. Сама система з ним сприймається як децентралізована припливно-витяжна з рекуперацією.
У цьому випадку компактна установка вбудовується або монтується накладним методом у кожній «чистій» зоні. У неї є недолік — вона розташовується прямо в кімнаті, тому ви чутимете шум її роботи (хоча в порівнянні з багатьма іншими вентустановками, Meltem працює дуже тихо). Така установка переганяє повітря в кімнаті.
Слід пам’ятати, що якщо ви встановлюєте цю систему в чистих зонах, у санвузлах і кухні все одно потрібно буде ставити витяжні вентилятори, що виводять вологу і запахи. Але, на жаль, частина теплого повітря із ванної вентилятори викидатимуть на вулицю. Цей недолік усунений у другому варіанті вентиляції.
2. Ще один вид припливно-витяжної вентиляції від фірми Meltem — вдосконалена завдяки розводці повітроводів центральна система.
У цій вентиляції використовуються ті ж установки плюс гнучкі повітропроводи 75 міліметрів.
Цей варіант системи відрізняється раціональнішим розподілом повітряних мас у просторі. Установки Meltem підтримують настінний та вбудований монтаж, і обидва варіанти монтажу можуть виконуватися з підключенням повітроводів.
Нагадаємо, продуктивність установок Meltem першого покоління 15-100, другого покоління – 10-100 кубів.
Якщо у вас будинок площею до 100 м² це буде чудовим рішенням, для великих будинків можна ставити дві або більше установок. Щоб підтримувати повітрообмін у балансі, в системі ставляться вентилятори того ж виробника. Тепло всього відпрацьованого повітря централізованої вентиляції віддається на рекуператор.
Серед недоліків системи – порівняно невеликий об’єм повітря (для приміщень загальною площею до 100 м²).
Виробник передбачив для установок додаткові опції управління.
- Вхід «ПРИСТРІЙ ВИМК» для моделей другого покоління. «Пристрій ВИМК» та безпотенційний вихід загального повідомлення про несправність. До входу можна під’єднати детектор диму чи віконний контакт.
- Опція «Мінімальна вентиляція згідно DIN 18017-3». З 8:00 до 20:00 години пристрій може працювати зі швидкістю 40 кубометрів на годину, з 20:00 до 8:00 години – зі швидкістю 20 кубів на годину. Ця функція активується виробником, не може бути вимкнена та має пріоритет над іншими налаштуваннями.
- Опція «Датчик ЛОС для контролю якості вуличного повітря» (для установок старшого покоління). Датчик ЛОС для контролю якості вуличного повітря у поєднанні з програмою «Автоматичний режим» забезпечують тимчасову витрату припливного повітря, якщо перевищено граничне значення (1500 ppm) для ЛОС-забруднювачів (вихлопних газів, побічних продуктів промисловості тощо). Опція доступна лише для пристроїв MWRG-II із датчиком вуглекислого газу.
- Опція «вентиляція для захисту від вологості» (для пристроїв першого та другого покоління з датчиками вологості або CO₂). Задаються мінімальні рівні вентиляції для дня та ночі. Фонова програма захисту від вологості збільшує обсяг витрати повітря, якщо це необхідно. Опція активується виробником і вимкнути її не можна, але користувач може встановити вищі рівні вентиляції.
- Літній режим перехресної вентиляції. Вночі, коли температура на вулиці нижче за температуру в приміщенні, вентустановку можна налаштувати на роботу тільки на приплив або тільки на витяжку. Один із приладів працює на припливне повітря, а інший — на витяжне, тим самим створюється перехресна вентиляція.
Управління пристроями Meltem, залежно від модифікації, забезпечується завдяки:
- Мобільному додатку — доступно для установок першого і другого покоління;
- Зовнішнім бездротовим датчикам вологості та CO₂;
- Чотирихпозиційному перемикачу, у якого є світлодіодний зворотний зв’язок для бездротового керування вентустановкою;
- Дистанційному пульту управління, який чудово підійде для реконструкції та готових ремонтів, де неможливе прокладання кабелів.
- Тактильному датчику INCONTROL, що забезпечує максимально просте керування 1-5 пристроями в одному приміщенні.
Наші клієнти підтверджують, що рішення Meltem забезпечують легке інтуїтивне управління вентиляцією за будь-яких умов.
Припливна система вентиляції
Самостійна вентиляція припливу в будинку, заміському котеджі — це варіант, який дійсно можна реалізувати. Однак, чи доцільна така вентиляція у будинку?
Два основних недоліки:
- така система не матиме рекуперації;
- повітря нагріватиметься ТЕНом, який споживає колосальну кількість електрики.
Якщо ви вирішили ставити припливну установку, не забудьте про баланс припливу і витяжки. Вентилятори Meltem, про які йтиметься далі, один з оптимальних варіантів для витяжної вентиляції
Витяжна система вентиляції
Загалом усі витяжні вентилятори можна розділити на два види – відцентрові та осьові. Meltem випускає відцентрові вентилятори, але це не єдиний параметр, за яким їх розрізняють.
Серед «плюсів» відцентрових моделей:
- Висока продуктивність. Лопаті обертаються під впливом відцентрової сили, більше опорів у повітроводах більше потужність.
- Низький рівень шуму.
Також вентилятори розрізняють за способом функціонування:
- якщо вентилятор керується кнопкою увімк./вимк. — це стандартний варіант;
- вентилятор оснащений таймером включатиметься одночасно з лампою (наприклад, якщо ви заходите у ванну і вмикаєте світло), а вимикається автоматично, через деякий час після того, як світло вимкнули;
- є моделі з інтервальною роботою, так звані вентилятори періодичного включення, зазвичай вони ставляться в вбиральні;
- двошвидкісні/тришвидкісні вентилятори завжди функціонують у своєму звичайному режимі – на мінімумі, якщо ввімкнути світло – почнуть працювати посилено;
- якщо у вентилятора є датчик вологості, то він працює разом зі світильником та згідно з показаннями датчика;
- у вентиляторів, які включаються за датчиком руху, є спеціальні фотоелементи, вимикаються вони за таймером.
Що ще можна сказати про вентилятори Meltem?
Вони довговічні та продуктивні, у модельному ряді є агрегати з різними опціями. За типом монтажу — вбудовувані, стельові або настінні. Середній рівень шуму – від 30 до 60 дБа.
Вентиляція за типами приміщень приватного будинку
Кожна кімната вашого будинку потребує особливого підходу до вентиляції. Хороша новина в тому, що все не надто складно, якщо розуміти принцип «чистих» та «брудних» зон, про який ми говорили раніше. Далі поговоримо про схеми та пристрої для вентиляції приватного будинку та окремих його приміщень.
Вентиляція на кухні
Без вентиляції кухня ризикує перетворитися на приміщення, де неможливо буде перебувати. Тут з великою інтенсивністю виділяються дим, запахи, пара, тепло, а якщо піч газова — ще й продукти згоряння газу. Все це потрібно виводити з кімнати, причому якнайшвидше. З таким завданням впорається лише потужна витяжка-зонт над смаженою поверхнею.
Кухонна зона може бути у складі великої кухні-вітальні або в окремій кімнаті. Від планування в результаті залежить організація витяжної вентиляції.
Якщо у вас кухня-вітальня – простір слід розділити на брудну зону та чисту. Якщо окрема кімната — вона буде віднесена до брудної зони.
Загальна вентиляція кухні, коли варильна плита не працює і витяжка вимкнена, може забезпечуватися припливно-витяжною установкою Meltem.
Однак якщо ви вибрали децентралізовану систему, то є й інший варіант – стандартний витяжний вентилятор. Це може бути вентилятор Meltem відцентрового типу.
Вентиляція ванної кімнати та санвузла
У цьому просторі виділяється велика кількість вологого тепла та запахів. Вентиляційна система тут обов’язкова, і мова не лише про комфорт. Якщо не виводити, наприклад, вологу, то в кімнаті буде сиро, може навіть утворитися пліснява.
Якщо у вас стоїть система Meltem з розведенням повітроводів — ці повітропроводи будуть витягувати забруднене повітря і передавати на рекуператор.
Якщо ж стоїть децентралізована система — без гарного вентилятора витяжки тут не обійтися.
Переважно для санвузла вибирають вентилятори, що працюють за таймером (нагадаємо, вони включаються разом зі світлом та вимикаються за програмою, через час після вимкнення світильника). Також для ванної кімнати рекомендується встановлювати двошвидкісні вентилятори, що працюють постійно на низьких оборотах. В обох випадках німецькі вентилятори Meltem ідеально підходять для домашнього використання.
Вентиляція гардеробної
Здавалося б, гардероб — це кімната, де ви проводите не так багато часу, і рівень CO₂ тут не повинен підвищуватися. Однак одяг та взуття — це джерело запахів, це стосується будь-яких речей зі шкіри, хутра, синтетичних матеріалів і навіть натуральних (льону, шовку тощо).
Щоб предмети одягу та взуття не псувалися – потрібно забезпечити циркуляцію повітря у просторі. Ми радимо встановлювати вентилятори Meltem, якщо у вас є децентралізована система вентиляції. У центральній повітря виводитиметься повітроводом системи.
Зокрема, для вбиралень підходять:
- звичайні вентилятори, що включаються кнопкою (головне, не забувати їх вмикати);
- оптимальний варіант — вентилятори періодичного включення, вони самі іноді включатимуться і витягуватимуть повітря;
- вентилятори із таймером.
Вибір залежатиме від ваших уподобань, розміру вашої вбиральні та її заповненості.
Вентиляція житлових кімнат у будинку
Вентиляція повинна насамперед враховувати потреби сім’ї, яка триваліший період часу проводить у житлових кімнатах. До них відносять вітальню, спальні дорослих та дітей, кабінет, ігрову тощо. Ці кімнати для проєктувальників є чистою зоною.
У чисті зони надходить повітряний потік. Розрахунок кількості повітря, що подається проводиться відповідно до обсягу в годину на одну особу.
Наприклад, приплив організується за допомогою припливно-витяжних систем Meltem — децентралізовано (приплив та витяжка з однієї кімнати) або централізовано (приплив через повітропровід).
Вентиляція гаража
Гаражі найчастіше негерметичні – у гаражних воротах є щілини. Ці отвори забезпечують підмішування повітря.
При цьому гаражам потрібна витяжна вентиляція.
Витяжний вентилятор Meltem активується тоді, коли людина заходить у гараж і вмикає світло. Це необхідно, адже автомобіль виділяє небезпечні вихлопні гази, і їх потрібно якнайшвидше прибирати.
Після виїзду машини вентилятор повинен відпрацювати по таймеру не менше 20 хвилин.
Вентиляція у підвалі та погребі приватного будинку
Традиційні погреби створювалися з природною вентиляцією витіснення. У наші дні вентиляція підвалів, звичайно, відрізняється.
У багатьох будинках у підземних приміщеннях знаходяться комори, підсобки тощо. Весь підземний простір визначається як «брудна» зона. Щоб уникнути застою повітря тут ставиться вентилятор Meltem або повітропровід центральної системи Meltem.
Як правило, це дво- або тришвидкісний вентилятор або періодичного включення.
Така вентиляція в будинку будується за схожою схемою із вентсистемою в гардеробах. При цьому надходження повітря забезпечується децентралізованою або центральною системою вентиляції.
Ціна готових рішень для вентиляції у приватному будинку
Вентиляція у приватному будинку — яка ціна питання у Києві та інших містах України?
Зазначимо, остаточна вартість може бути розрахована лише тоді, коли у вас на руках буде проєкт. Тому краще звернутися за консультацією до досвідчених фахівців, які зможуть запропонувати найкращі рішення.
Витяжні вентилятори
Вартість витяжного вентилятора Meltem для брудної зони стартує від 8200 гривень. Однак один продуктивний вентилятор може коштувати 20 000 гривень.
Зазначимо, що корпус вентиляторам часто потрібно купувати окремо. Сам корпус додатково коштує від 2500 гривень.
Децентралізована (без повітропроводів)
Скільки коштуватиме вентиляція будинку з децентралізованою системою? Така система Meltem зазвичай ставиться у котеджах площею до 100 м2. Зазвичай вартість лише установки для вентиляції котеджу починається від 60-70 тисяч гривень. Також кошти слід передбачити на інші розхідники, встановлення та обслуговування.
Централізована (з повітропроводами)
Організація вентиляції передбачає купівлю та облаштування не тільки установки, але також вентиляційних каналів, решіток, анемостатів тощо.
Скільки коштує організувати централізовану вентиляцію у будинку площею 50-60 м2 на установці першого покоління? Відповідь – від 120-150 тисяч гривень.
Етапи реалізації проєкту
Розглянемо основні етапи реалізації проєкту вентиляції у заміському будинку чи котеджі.
Консультація
Під час консультації визначається концепція вентиляції у будинку. З клієнтом обговорюються його побажання, виділений на проєкт бюджет. Також береться до уваги якість конструктиву об’єкта.
Під час консультативної зустрічі клієнту пропонують різні варіанти вентиляції, з яких він зможе вибрати найкраще для себе.
Передпроєктна документація
На цьому етапі готуються документи для вентиляції, розрахунки. На основі них підбирається обладнання потрібного типорозміру, створюється комерційна пропозиція.
Після складання проєкту ціна все ще може змінитися, але зазвичай лише на 15-20%.
Проєктування
Коли клієнт ухвалив рішення про тип вентиляційної системи, починається проєктування. Проєкт вентиляції враховує розрахунок за кількістю мешканців та за показниками якості повітря. Вносяться правки, а потім проєкт затверджується.
Під час проєктування компанія підтримує зв’язок з суміжними фахівцями — будівельниками, дизайнерами, архітекторами.
У результаті надається пакет документів, тому можна провести реалізацію проєкту з будь-якими фахівцями в будь-якій компанії.
Монтаж вентиляції
Монтаж вентиляції повинні виконувати досвідчені та сертифіковані фахівці. Їхня відповідальність — не тільки монтаж, а й пусконалагоджувальні роботи. Налаштування та тестування системи потрібні, щоб підтвердити правильність її реалізації. Під час фінального запуску вентсистеми є відповідальний інженер і замовник.
Сервісне обслуговування
Після запуску система повинна проходити сервісне обслуговування, гарантійне та післягарантійне. Деякі види робіт з налаштування та сервісу можна проводити онлайн. Регулярні сервісні роботи – запорука довговічності вентиляції.
Вентиляція у приватному будинку – це складна система, яка має гарантувати комфорт мешканцям. Виробник Meltem пропонує різноманітні рішення для припливно-витяжної та витяжної вентиляції, які можна реалізувати у приватних будинках. Так ви можете встановити побутовий рекуператор, який забезпечить приплив та витяжку повітря, а також збереження енергії у вигляді рекуперації. Така децентралізована система вентиляції будинку – чудове рішення, якщо ремонт вже завершено. Центральна вентиляція Meltem — гарний варіант для приватних будинків площею до 100 м2.
Вартість вентиляції в будинку «під ключ» — витяжної та припливно-витяжної – залежить від особливостей вашого проєкту і повинна розраховуватися фахівцями після консультації.
-
Як організована вентиляція у приватному заміському будинку?
Основний принцип побудови вентиляції в житловому будинку — розподіл на «чисті зони» (куди доставляється свіже повітря) та «брудні» (звідки воно забирається).
-
Як провести розрахунки для вентиляції у будинку?
Самостійний прорахунок системи не має сенсу — людина, далека від інженерії, неминуче припуститься помилок, які в результаті дорого обійдуться. Для розрахунку краще звернутися до профільних спеціалістів.
-
Скільки коштує змонтувати вентсистему в будинку?
Ціна монтажу вентиляції залежить від складності та розмірів, і визначається індивідуально.
-
Як часто потрібно чистити вентиляцію в заміському будинку?
Раз на 6-12 місяців — періодичність залежить від інтенсивності функціонування вентиляційної системи.