Вентилятор у ванну – як вибрати оптимальну витяжку

Ярослав Антипенко
Ярослав Антипенко

Підтримувати оптимальний мікроклімат у ванній – важливе завдання. Тут завжди необхідно контролювати вологість і своєчасно боротися з нею.

Зміст:

    Щоб вологе повітря не застоювалося в приміщенні, необхідно здійснювати його витяжку, тому витяжні вентилятори у ванній – це необхідність. З їхньою допомогою ви зможете підтримувати комфортний мікроклімат у приміщенні та запобігати наслідкам високої вологості.

    Провідним брендом у галузі виробництва витяжних вентиляторів уже кілька десятків років є чеська компанія Meltem, яка постійно презентує ринку сучасні та енергоефективні рішення.

    Ключова особливість витяжних вентиляторів від Meltem полягає в їхній енергоефективності. Ці пристрої спроєктовані таким чином, щоб забезпечувати максимальну продуктивність за мінімального енергоспоживання та рівня шуму.

    Витяжні вентилятори Meltem ідеально підходять для використання в кухнях, ванних кімнатах, пральнях та інших зонах, де необхідно своєчасно видаляти вологе повітря.

    Далі ми поговоримо про те, навіщо потрібен вентилятор у ванну, як вибрати відповідну модель і як підібрати потужність вентилятора для ванної.

    Призначення вентилятора у ванній кімнаті

    Ванна кімната – це саме те приміщення, в якому створити хорошу природну вентиляцію практично неможливо, тому доводиться вдаватися до використання витяжних вентиляторів.

    Завдання витяжних вентиляторів полягає в тому, щоб ефективно видаляти відпрацьоване вологе повітря, а також запобігати його застою в приміщенні.

    Процес витяжки здійснюється таким чином: двигун приводить у рух лопаті вентилятора, цей процес забезпечує забір відпрацьованого повітря, після чого потік прямує у вентиляційний канал і видаляється назовні.

    Якщо вологе повітря вчасно не видаляти з ванної, волога почне поширюватися по інших приміщеннях, а негативні наслідки не змусять себе довго чекати:

    • розбухання дерев’яних елементів інтер’єру;
    • іржавіння металевих деталей;
    • утворення грибка на різних поверхнях;
    • виникнення запаху вогкості.

    Крім того, висока вологість негативно позначається на здоров’ї людини, сприяючи загостренню хронічних захворювань органів дихання та інших проблем.

    Тому дуже важливо встановити ефективну витяжку у ванну, як вибрати відповідний пристрій – поговоримо далі.

    Види вентиляторів для ванної

    Перед тим, як вибрати витяжний вентилятор, необхідно знати, що їх існує безліч видів. Кожен із них має свої переваги та недоліки, які ми докладніше розглянемо далі.

    Осьові та відцентрові

    Осьові вентилятори – це найдоступніший варіант пристроїв для витяжки відпрацьованого повітря із санвузла, ванної, кухні та інших брудних зон приміщення. Осьові вентилятори монтуються на стіні або в міжстельовому просторі, і тут дуже важливо передбачити відведення відпрацьованого повітря через вентканал по рівній ділянці повітропроводу.

    Переваги осьових вентиляторів включають в себе:

    • Простий монтаж. Осьовий вентилятор – це готова конструкція, яка поміщається всередину повітропроводу.
    • Низькі шумові характеристики.
    • Доступну ціну.
    • Високу пропускну здатність за умови грамотного встановлення.
    • Малогабаритність.

    Однак головний недолік осьових вентиляторів полягає в тому, що їхня продуктивність безпосередньо залежить від місцевих опорів. Занадто великі місцеві опори, наприклад, через довгі повітропроводи, знижують ефективність такого пристрою. Внаслідок цього витяжка вологого повітря у ванній буде менш ефективною.

    Відцентрові вентилятори, своєю чергою, є потужнішими й ефективнішими. Під час встановлення відцентрового вентилятора в міжстельовий простір потрібно встановити корпус, від якого відводиться повітропровід у вентиляційну шахту.

    Тут важливо, щоб повітропровід був герметичний. Такий тип вентиляторів використовується в різних приміщеннях: від житлових до промислових об’єктів.

    Відцентрові вентилятори, як і осьові, мають свої нюанси. Наприклад:

    • Монтаж таких вентиляторів складніший, оскільки конструкцію необхідно спочатку зібрати: першим розміщується корпус, а потім у нього поміщається електричний двигун і закривається кришкою. Відцентрові вентилятори монтуються всередину стіни або стелі. Для цього необхідно, щоб ширина стіни становила не менше 8 см.
    • Габарити таких пристроїв більші, відповідно, енергоспоживання та шумові характеристики теж. 

    Однак слід зазначити, що компанія Meltem пропонує практично безшумні відцентрові витяжні вентилятори, які є вибором багатьох користувачів по всьому світу вже кілька десятків років.

    Якщо ви замислюєтеся: який вентилятор краще поставити у ванній, то ми однозначно рекомендуємо відцентровий тип. Такий вентилятор здатний підтримувати високу продуктивність незалежно від місцевих опорів і є більш надійним і кращим рішенням для витяжки відпрацьованого повітря з брудних зон.

    Накладні та канальні

    Накладні витяжні вентилятори встановлюються безпосередньо на поверхні стіни/стелі та підключаються безпосередньо до вентиляційного каналу.

    Переваги накладних вентиляторів включають в себе:

    • Простий монтаж.
    • Доступність.
    • Низький рівень шуму в роботі.
    • Компактність.

    Однак, є і недоліки:

    • Видиме розташування пристрою.
    • Обмежена потужність.

    Канальні вентилятори монтуються в повітропровід системи вентиляції або всередину стіни.

    Серед переваг канальних вентиляторів відзначимо:

    • Високу продуктивність.
    • Тривалу та безперебійну роботу.
    • Прихований монтаж.
    • Доступну ціну.
    • Простий монтаж.

    Недоліки:

    • Порівняно високий рівень шуму в роботі.
    • Відносно велике енергоспоживання.

    Вибір між канальним і накладним витяжним вентилятором залежить від конкретних вимог клієнта, умов у приміщенні та бюджету. У цьому контексті варто згадати витяжні вентилятори від компанії Meltem, вони володіють високою ефективністю, найкращою якістю і мають доступну ціну.

    Вибір вентилятора за потужністю

    Якщо ви ставите питання: якої потужності потрібен вентилятор у ванну, як вибрати відповідну продуктивність для квартири або приватного будинку – відповідь досить проста: критерії вибору для різних типів приміщення загалом не відрізняються.

    Який вентилятор поставити у ванну для ефективної вентиляції – залежить від площі та висоти стель у приміщенні. Для розрахунку об’єму приміщення необхідно помножити ці параметри. Наприклад, для приміщення площею 15 м² і висотою стін 2,8 метра загальний об’єм складе 42 м³.

    Крім того, тут є вже встановлені норми для різних приміщень:

    • Ванна кімната. Для ванної кімнати, де необхідно ефективно видаляти вологу, нормою є витяжка на рівні 54 м³/год або ж 4-5 крат на годину (4-5 повних циклів витяжки всього відпрацьованого повітря в приміщенні за годину)
    • Туалет. Для туалетів, де важливо якісно видаляти сторонні запахи, необхідно здійснювати витяжку 36 м³/год відпрацьованого повітря або ж здійснювати 4-5 повних циклів витяжки за годину.

    Розрахунок продуктивності вентилятора в м³/год проводиться з урахуванням площі приміщення. Вище наведено типові приклади, які можуть не підійти для вашої конкретної ситуації. Тому під час розрахунків ми рекомендуємо спиратися на норми кратності витяжки відпрацьованого повітря для кожного приміщення.

    Потрібна допомога у виборі товару?
    Ви можете звернутись до наших експертів за допомогою
    Зв’язатись

    Крім потужності, необхідно врахувати спосіб встановлення пристрою, який залежить від поточної стадії ремонту в приміщенні. Наприклад, деякі типи витяжних вентиляторів потребують обшивки гіпсокартоном, а такий монтаж може бути виконаний тільки на етапі чорнового оздоблення. У разі багатоквартирних будинків, якщо забудовник уже встановив вентиляційний канал, вибір вентилятора здійснюється з урахуванням перетину цього каналу.

    Вибір за рівнем шуму

    Як ми вже казали раніше, витяжні вентилятори від компанії Meltem характеризуються малошумною роботою. Це досягається завдяки безшумним двигунам у конструкції, особливій формі лопатей і оптимізованій швидкості їх обертання.

    Таким чином, під час підбору витяжного вентилятора для санвузла, кухні та інших приміщень потрібно спиратися не тільки на його потужність, а й на його рівень шуму в роботі, і тільки тоді ви досягнете по-справжньому високого рівня комфорту.

    Проте слід пам’ятати, що шумові характеристики є не найважливішою характеристикою вентилятора, насамперед необхідно, щоб він якісно справлявся зі своїм основним завданням – витяжкою відпрацьованого повітря.

    Наявність вологозахисту

    Ванна кімната – це приміщення, де завжди високий рівень вологості. Підвищена вологість у приміщенні не тільки призводить до утворення грибка, розбухання дерев’яних елементів, кородування металевих деталей, а й негативно впливає на сам витяжний вентилятор.

    Волога швидко зношує обладнання, тому витяжні вентилятори повинні мати високий рівень вологозахисту.

    Кожен витяжний вентилятор має свій рівень захисту від вологи, який позначається як “IP”. Для витяжних вентиляторів рекомендований рівень вологозахисту становить IPX4. Вентилятори VARIO-II від Meltem мають вищий рівень вологозахисту (IPX5), що забезпечує їхню надійну та ефективну роботу навіть в умовах підвищеної вологості. Це дає змогу уникнути ризику виходу з ладу будь-яких компонентів або утворення корозії на їхній поверхні.

    Витяжні вентилятори з високим класом вологозахисту демонструють надійну роботу і довгий термін служби.

    Додаткові функції

    На сьогодні сучасні витяжні вентилятори оснащуються різними додатковими функціями, які спрощують експлуатацію та автоматизують роботу пристрою.

    Якщо у вас виникає питання: з якою функцією встановити вентилятор у ванну, як вибрати дійсно потрібну опцію, то тут важливо спиратися на власні побажання і вимоги. Щоб допомогти вам визначитися, нижче ми детально розглянемо функціональні можливості витяжних вентиляторів.

    Таймер

    Багато моделей витяжних вентиляторів, наприклад, від компанії Meltem (із серії VARIO-II), оснащуються вбудованим таймером увімкнення, вимкнення, а також мають режим інтервальної роботи.

    1. Таймер увімкнення. Ця функція дає змогу користувачеві задати точний проміжок часу автоматичної активації витяжного вентилятора.
    2. Таймер вимкнення. Витяжний вентилятор із таймером вимкнення працює так: після того, як користувач залишить приміщення і натисне на вимикач світла, пристрій продовжить працювати впродовж заданого часу, після чого автоматично вимкнеться.
    3. Режим інтервальної роботи: Цей режим дає користувачеві контроль над роботою вентилятора. Таким чином, можна налаштувати інтервал увімкнення і вимкнення, а також тривалість роботи вентилятора, автоматизуючи її, виходячи з особистих переваг.

    Компанія Meltem представила такі моделі з вбудованим таймером:

    • V–II–N – модель с таймером включения/выключения;
    • V–II–I – модель с таймером выключения и интервальным режимом работы;
    • VII–BM–N – модель с таймером выключения и датчиком движения; 
    • V–II–BM–I – модель с таймером выключения, интервальным режимом работы и датчиком движения.

    Додаткові опції розширюють функціональність витяжного вентилятора і спрощують його експлуатацію.

    Датчик вологості

    Датчик вологості дає змогу автоматично регулювати роботу витяжного вентилятора залежно від рівня вологості в приміщенні. У серії витяжних вентиляторів VARIO-II від Meltem також є модель із датчиком вологості – V-II-F, принцип її роботи здійснюється таким чином:

    1. Датчик відстежує рівень вологості в повітрі.
    2. У разі зростання таких показників, датчик подає сигнал пристрою.
    3. Потім вентилятор автоматично підвищує свою швидкість, тим самим інтенсивніше витягаючи відпрацьоване повітря.
    4. Коли рівень вологості стабілізується, вентилятор повернеться до попереднього режиму роботи.

    Витяжні вентилятори з індикаторами вологи не рекомендується встановлювати у ванній кімнаті, оскільки тут рівень вологості часто підвищується, тому пристрій буде переробляти і споживати зайву електроенергію. Доцільніше встановити витяжний вентилятор з індикатором вологості в пральні, де він буде активуватися безпосередньо під час прання.

    Датчик руху

    Витяжні вентилятори, оснащені датчиком руху, автоматично активуються в той момент, коли в приміщення заходить людина, і автоматично вимикаються після того, як користувач залишає приміщення. Завдяки датчикам руху у витяжних вентиляторах VARIO-II-BM-N і VARIO-II-BM-I від Meltem більше немає необхідності вручну активувати/деактивувати пристрій.

    Особливості встановлення витяжного вентилятора для ванної

    Перед встановленням витяжного вентилятора важливо врахувати кілька аспектів:

    1. Способ монтажа. Заранее определитесь с типом вентилятора и учтите особенности его монтажа, так как монтаж некоторых устройств требует дополнительных отделочных работ в помещении.
    2. Местное сопротивление. При подборе осевых вытяжных вентиляторов чуть ли не самую важную роль играет местное сопротивление в вентканале, поэтому необходимо заранее учесть этот аспект, поскольку сопротивление воздушному потоку может сильно повлиять на работу вентилятора. В противном случае, вы не получите должной эффективности устройства.

    Тепер постараємося розібрати один із головних аспектів реалізації витяжки у ванній: як вибрати спосіб монтажу.

    Пристрої від Meltem можуть монтуватися трьома способами: настінно, всередину стіни/стелі. Під час розміщення вентилятора на стіні вся конструкція пристрою залишається видимою, тоді як внутрішньостінний/стельовий монтаж дає змогу повністю приховати обладнання.

    Монтаж витяжного вентилятора включає в себе такі етапи:

    • Підключення вентилятора до наявного вентиляційного каналу (може бути виконано безпосередньо або із застосуванням гнучких або пластикових повітропроводів).
    • Приєднання витяжного вентилятора до електричної мережі із застосуванням силових кабелів. Для звичайних вентиляторів, які працюють тільки в режимі вмикання і вимикання без додаткового функціоналу, такого як датчики та інше, достатньо буде двожильного кабелю. Однак для пристроїв із вбудованими датчиками руху, вологості та іншим функціоналом, потрібно застосовувати трижильний кабель.

    Якщо зробити інакше, вентилятор не зможе повноцінно функціонувати.

    Популярні моделі витяжних вентиляторів

    Модельний ряд витяжних вентиляторів від Meltem досить широкий. Наприклад, лінійка VARIO-II включає в себе різні моделі:

    • З продуктивністю 30, 60, 100 м3/год (VARIO-II 30/60/100)
    • З індикатором вологості, індикатором руху, таймером активації, таймером деактивації, інтервальним режимом роботи.

    Кожен вентилятор із серії VARIO-II ефективно бореться зі сторонніми запахами та надмірною вологою в приміщенні. Цей пристрій також якісно видаляє відпрацьоване повітря, водночас споживаючи мінімум енергії та забезпечуючи низький рівень шуму в процесі роботи.

    Таким чином, ви зможете вибрати вентилятор у ванну без додаткових функцій або з різними функціональними можливостями.

    • Який вентилятор краще вибрати у ванну?

      Якщо ви не можете визначитися, що встановити: відцентровий або осьовий вентилятор у ванну, як вибрати дійсно відповідний тип пристрою, то ми завжди рекомендуємо обирати відцентрові вентилятори від Meltem, оскільки вони працюють дуже тихо, мають високий тиск, велику потужність і низьке енергоспоживання.

      Але, за невеликих місцевих опорів у вентиляційному каналі можна розглянути й осьовий вентилятор.

    • Як розрахувати потужність витяжки для ванної?

      Розрахунок продуктивності витяжного вентилятора здійснюється за кратністю, для цього необхідно знати такі параметри приміщення: площу і висоту стель. Помноживши ці значення між собою, ви дізнаєтеся загальний об’єм повітря в приміщенні і, відповідно, кількість повітря, яке необхідно видалити. Потім, за результатами розрахунків підбирається витяжний вентилятор. А якщо будете сумніватися, яку витяжку поставити у ванну – звертайтеся до фахівців за допомогою.

    • Який вентилятор можна купити для ванної?

      Якщо ви не знаєте, як вибрати витяжний вентилятор для ванної, то тут все дуже просто. Вибравши Meltem ви точно не помилитеся. Витяжні вентилятори VARIO-II забезпечать комфортні умови у вашій ванній кімнаті. Крім цього, витяжні вентилятори Meltem мають привабливий і мінімалістичний дизайн, завдяки чому відмінно впишуться в будь-який інтер’єр.

      VARIO-II – це співвідношення високої якості, ефективності та ціни.

    Замовити консультацію

      Натискаючи кнопку “Надіслати”, ви погоджуєтесь з Правилами обробки персональних даних