Види систем вентиляції: пристрій, порівняння різних типів вентиляції
Різноманітність вентиляційного обладнання може спантеличити непідготовлену людину. Запитань і справді багато: які види вентиляції існують, чим вони відрізняються і які з них краще для дому?
Сьогодні поговоримо про різні вентиляційні системи та про місце вентиляції Meltem у цій класифікації.
За якими критеріями вентиляцію ділять на типи
Кожні 10-20 років виникають нові різновиди агрегатів, і деякі з них не вписуються в жодну класифікацію систем вентиляції. Розберімося, які критерії обладнання визнаються ключовими зараз.
1. Спосіб переміщення повітря.
За цим критерієм вентиляцію ділять на дві групи — природну та механічну (примусову). За термінами ховається досить просте пояснення: у першому випадку для вентиляції немає ніяких додаткових пристроїв, у другому вони є.
2. Призначення.
Одна група агрегатів подає свіже повітря у приміщення (припливні установки), інша — витягує (витяжні вентилятори). Також є припливно-витяжне обладнання, яке комплексно виконує обидві функції.
3. Спосіб організації повітрообміну.
Тут йдеться про те, на скільки приміщень у будівлі розраховано одну установку. Якщо агрегат один, але забезпечує повітрям все приміщення — це загальнообмінна вентиляція. Також бувають пристрої, які здійснюють локальну подачу або виведення, такі називають місцевими.
4. Конструкція.
Тут може виділити відразу два важливі параметри.
Перший – цілісність системи. Так, вентиляція може бути моноблочною (все в одному корпусі) або набірною.
Другий – наявність повітроводів. Вентиляція з ними називається канальною, без них — відповідно, безканальною.
5. Принцип роботи
За принципом функціонування виділяють централізовану та децентралізовану вентиляцію.
Всі центральні установки – канальні, вони подають та витягують повітря у кількох кімнатах. На відміну від них, децентралізовані працюють лише в одному приміщенні. За рідкісними винятками у них немає повітроводів. Щоб забезпечити свіжим повітрям весь будинок, вам доведеться придбати установки на кожну кімнату.
6. Функціонал.
Це, скоріше, другорядний критерій, який найчастіше стосується додаткових функцій, що забезпечують кращі умови мікроклімату.
Так, вентиляція може бути обладнана фільтрами різного ступеня очищення, опціями зволоження або осушення повітряних мас.
Далі ми розглянемо всі види вентиляції докладніше.
Вентиляція за способом спонукання повітря
Як було сказано раніше, ця класифікація вентиляції передбачає наявність або відсутність спеціальних приладів, які нагнітають повітря в приміщення та видаляють його з кімнат. Давайте докладніше розглянемо ці види.
Природна вентиляція
При природній вентиляції немає приладів, які здійснювали б надходження чи виведення повітря. Повітря рухається завдяки природним фізичним процесам, і впливати на це складно або неможливо.
На практиці така вентиляція найчастіше реалізується через відкрите вікно. У старих будинках надходження повітря також забезпечувалося через негерметичність конструкцій, що забезпечувала т.з. інфільтрацію (просочування) повітря. Нові будинки будуються повністю герметичними, тому повітря може проникнути до кімнати лише через вікно чи балкон.
Виведення повітря при природній вентиляції здійснюється через вентиляційні канали. Їх будують у санвузлах та на кухнях (зазначимо, що якщо ви плануєте лише природну вентиляцію для приватного будинку – вам доведеться виділити чималі засоби для вентканалів). Щоб брудне повітря пішло у витяжку, його мають витіснити свіжі повітряні маси.
У чому плюс природної вентиляції?
З натяжкою її можна віднести до безплатних різновидів вентсистем. Крім вищезгаданих вентканалів, при використанні природної вентиляції виринають інші нюанси, які роблять її зовсім не дешевою.
Серед ризиків такої «стихійної» (а просто недостатньо ефективної) вентсистеми:
- Відсутність механічного контролю повітряного потоку, обсягу повітряних мас, що подаються. По суті, ви отримуєте «спонтанну» вентиляцію, яка може задовольнити ваші потреби у свіжому повітрі, а може й ні.
- Підвищення рівня CO₂, яке викликає постійну втому, головний біль та зниження працездатності,
-
- Низька якість повітря. Повітря, яке потрапить у ваш будинок з вулиці, містить пил, сміття, алергени, комах. Додайте до цього постійний шум автомобілів або підприємств (це, до речі, хороша відповідь тим, хто вважає, що вентиляція «шумить»).
-
Далі поговоримо про примусову вентиляцію, яка може вирішити перераховані вище проблеми.
Примусова вентиляція
У примусовій системі вентиляції обов’язково є обладнання, яке керує повітряними потоками.
У такій вентиляції можна подавати або витягувати певний об’єм повітря. Вікно відчиняти не потрібно — система стає набагато енергоефективнішою. Більшість сучасних вентсистем дозволяє готувати повітря перед подачею очищати фільтрами, зволожувати.
Звісно, така система не буде безплатною. Однак, є рішення на різний бюджет, які забезпечать вам базовий комфорт.
Класифікація вентиляції за призначенням
Розглядаючи види вентиляції, не можна не згадати про її призначення (безпосередню функцію). Цей критерій є важливим, коли ви вже визначилися зі способом організації системи та підбираєте обладнання для його реалізації.
Припливна вентиляція
Сама по собі припливна вентиляція все рідше використовується в житлових будинках. Так, вона краща, ніж відкрите вікно, але й недоліки у неї також є.
Коротко розповімо про варіанти побутових «приточок»:
- клапани притоку — агрегати, що допомагають контролювати обсяг повітря, що надходить, у них можуть бути мінімальні фільтри;
- бризери — припливні пристрої, що нагнітають необхідний об’єм повітря, багато видів мають опції очищення та підігріву;
- центральні припливні установки — у цих агрегатів вже є повітропроводи, через них повітря можна розводити по різних кімнатах.
Припливні пристрої встановлюються в чистих зонах — в житлових приміщеннях, де люди перебувають більшу частину часу (спальні, вітальні). При цьому вентиляція припливу обов’язково доповнюється витяжною, це забезпечує збалансований повітрообмін.
Витяжна вентиляція
Повітря забирається із брудних зон. У ванних кімнатах, санвузлах, на кухнях накопичуються запахи, тепло, волога, і їх потрібно виводити витяжними вентиляторами.
Вентилятори бренду Meltem відцентрового типу на цей час є одним найкращих з варіантів витяжної вентиляції.
У вентиляторів витяжки є особливості функціонування:
- найпростіший варіант — вентилятори, які керуються вручну;
- з таймером — запускаються одночасно зі світильником, вимикаються за кілька хвилин після світла;
- інтервальні — запускаються та вимикаються автоматично;
- з датчиком вологості або руху — можуть запускатися і вручну, і програмно, вимикаються, коли показник вологості прийде в норму або коли людина вийде з кімнати;
- на дві чи три швидкості – режими вибирає користувач або вони встановлюються програмно.
Який вентилятор потрібний для ваших потреб – підкаже фахівець.
Припливно-витяжна вентиляція
Такий різновид систем вентиляції — найзручніший для користувача, оскільки він забезпечує і приплив, і виведення з одного пристрою.
В установках може бути теплообмінник (рекуператор), який забезпечує повторне використання енергії — нагріває припливне повітря теплом витяжного.
Розглянемо цей тип вентиляції приміщень на прикладі припливно-витяжних установок німецького виробника Meltem першого та другого покоління.
Meltem M-WRG-S – установка першого покоління з продуктивністю 15 – 100 кубів/год. Забезпечує досить високий рівень ефективності рекуперації – до 76%. Цей пристрій вже в стандартній комплектації має систему фільтрації G4, додатково можна підвищити рівень очищення до F7. Один пристрій M-WRG-S може наситити чистим повітрям одну, максимум дві кімнати.
Meltem M-WRG-II – більш функціональна установка другого покоління, її продуктивність – 10-100 кубів/год, чого вистачає на кілька кімнат. Ефективність рекуперації – до 94%. Крім того, установка може бути оснащена ентальпійним рекуператором з рекуперацією вологи. Вже у стандартній комплектації M-WRG-II є фільтр F7.
Установки Meltem першого та другого покоління можуть забезпечувати повітрообмін в одній кімнаті, а можуть – у кількох завдяки можливості розведення повітроводів. Про це ми розповімо трохи згодом.
Типи вентиляції за способом організації повітрообміну
Вентиляція ділиться на місцеву та загальнообмінну, іноді до окремої категорії відносять вентиляційні агрегати, що видаляють дим. Всі ці типи систем вентиляції виділені до цієї групи за способом організації повітрообміну.
Загальнообмінна вентиляція
Основна перевага загальнообмінної вентсистеми – рівномірний розподіл повітряних мас у просторі. Саме загальнообмінні установки у побутовому сегменті забезпечують найбільший комфорт для мешканців будинку.
Місцева вентиляція
Приклад місцевої вентиляції – витяжка на кухні. Але це скоріше виняток, тому що в решті кімнат локальна вентиляція не використовується.
Такий вид вентиляції виробляє локалізовану витяжку та надходження повітряного потоку. На виробництвах це рішення може бути цілком доречним. Наприклад, «повітряний душ» — це система, за якої повітря подають у зону, де працюють люди, але є багато тепла. Повітряні завіси в супермаркетах також приклад місцевої вентиляції.
Вентиляція для видалення диму
Цей тип вентиляційних систем у приміщенні використовується в комерційній нерухомості, зазвичай установка подібних систем регламентована ДБН. Така вентиляція покликана швидко видалити дим у разі пожежі. Її встановлюють у коридорах, на сходових клітках, у ліфтах для того, щоб люди мали змогу евакуюватись.
Варіанти вентиляції за конструкцією
Які бувають системи вентиляції залежно від їхньої конструкції? У цій класифікації ми розглянемо наявність повітроводів у системі та спосіб збирання.
Канальна вентиляція
У канальній установці будуть повітропроводи, яких розводяться приміщеннями. Такий пристрій може бути припливно-витяжним або виконувати лише одну функцію (приплив чи забір повітря). Як ми вже згадували, припливно-витяжні установки Meltem підтримують опцію підключення повітроводів, тому їх сміливо можна віднести до канальних.
Канальна установка Meltem із гнучкими повітропроводами дозволяє організувати центральну систему вентиляції.
Така вентсистема забезпечує раціональне розподілення повітря (краще, ніж у безканальній системі, про яку ми поговоримо далі).
У системі ставиться одна установка, повітря через повітропроводи «розкидається» по кімнатах. Потужності пристроїв Meltem вистачає на житло площею до 100 кв.м, якщо будинок більше — можна встановити додаткові установки.
Для підтримки повітрообміну в системі встановлюються витяжні вентилятори Meltem. Тепло брудного повітря передається на теплообмінник.
Безканальна вентиляція
Бризери, припливні клапани – це все безканальна вентиляція. Крім цих не найефективніших пристроїв, цей вид систем вентиляції може бути реалізований тими ж припливно-витяжними установками Meltem, але без повітроводів. Така система називатиметься децентралізованою.
Порівняно з центральною вона має деякі «мінуси», але це єдине рішення, якщо в будівлі вже закінчено ремонт.
Отже, установка Meltem монтується у стіну у кожній житловій кімнаті. На жаль, ви трохи чутимете звук її роботи, оскільки вона розташована прямо в кімнаті. Проте, порівняно з аналогічними агрегатами інших виробників, ця установка працює тихо. У системі, де встановлюється безканальне обладнання, обов’язково також ставляться вентилятори витяжки. Повітря з ванної вони викидатимуть на вулицю, і це ще один мінус системи, порівняно з центральною, де це повітря йде на рекуператор.
Набірна система
Ви (звісно, разом із фахівцями) можете зібрати для себе центральну установку, яка відповідатиме вашим побажанням за потужністю та функціоналом.
- Це трохи дешевше, ніж установка в одному корпусі.
- Ви можете комбінувати компоненти, які необхідні для вентиляції вашої будівлі.
- Встановлювати таку систему складніше.
- Деталі для неї теж буває важко знайти.
- Не в усіх приміщеннях можна встановити цей вид систем вентиляції, оскільки потрібно опускати стелю.
Чи варто воно при сукупності всіх переваг і недоліків — вирішувати вам.
Моноблочна система
Моноблочна або монокорпусна система збирається заводом-виробником. Вона дорожча, але також надійніша для користувача і простіше в роботі для інсталяторів.
Усі установки Meltem – моноблочні.
Варіанти вентиляції з додатковими функціями
Як правило, усі сучасні системи вентиляції мають додатковий функціонал. Серед таких функцій вентиляції виділимо фільтрацію, про яку ми вже згадували, а також зволоження повітря.
Вентиляція із фільтрацією повітря
Припливне повітря у великих містах обов’язково має проходити очищення, інакше воно нічим особливо не відрізняється від повітря на вулиці.
В установках Meltem першого покоління стоїть фільтр G4, але опціонально ви можете вибрати F7, систему тонкого очищення.
В агрегатах другого покоління цей фільтр є вже частиною стандартної комплектації.
Вентиляція зі зволоженням
Завдяки ентальпійному рекуператору, який може бути впроваджений в установці Meltem другого покоління, можна здійснювати пасивне зволоження повітря. Конструкція ентальпійного теплообмінника містить мембрану, яка затримує ще й вологу, крім тепла. Повітряні маси, проходячи через рекуператор, як нагріваються, а й зволожуються.
Як вибрати оптимальну систему вентиляції
При виборі системи вентиляції радимо звернутися до фахівців, які проведуть теплотехнічний розрахунок і за цими даними запропонують найкращі види вентиляції.
Центральна та децентралізована (канальна та безканальна) вентиляція Meltem підходить практично для будь-якої квартири та будинку. Ця система забезпечує не лише подачу та забір повітря, а й повернення енергії через рекуперації, очищення повітря та опціонально – зволоження.
-
Яка вентиляція може використовуватись у квартирі?
Зазвичай для квартир використовуються загальнообмінні види вентиляції. Найбільш ефективним варіантом будуть припливно-витяжні системи з рекуперацією канального типу.
-
Які види вентиляції найкращі для приватного будинку?
Ми рекомендуємо у приватному будинку використовувати канальну систему. Якщо будинок має площу до 100 кв.м – підійде установка Meltem другого покоління – тобто центральна система з розведенням повітроводів. Для великих будинків можна використовувати два та більше пристроїв. При цьому фахівці можуть детальніше розповісти, як різні типи систем вентиляції можна впровадити безпосередньо у вашому приватному будинку чи котеджі.