Припливно-витяжна вентиляція: особливості та правильне облаштування
Забезпечення високого рівня комфорту в будинку – це головна мета припливно-витяжних установок. Функціями такої установки є:
- відведення відпрацьованого, насиченого вологою і вуглекислим газом повітря;
- здійснення подачі чистого і свіжого повітря;
- економія коштів і підтримання комфортних кліматичних умов у приміщенні завдяки наявності рекуператора.
Одним із провідних брендів у галузі виробництва припливно-витяжних пристроїв є бренд Meltem. Ця компанія пропонує унікальні та ефективні рішення в галузі вентиляції.
Далі ми докладніше розглянемо особливості роботи припливно-витяжної установки, а також способи розрахунку оптимальної продуктивності.
Принцип роботи припливно-витяжної системи вентиляції
Припливно-витяжна система вентиляції має такий принцип роботи:
- Відпрацьоване повітря засмоктується витяжним вентилятором у повітропровід відведення (у разі централізованої системи) або у вентиляційний отвір (у разі децентралізованої системи).
- Далі, відпрацьоване повітря проходить через систему фільтрації. Це необхідно для того, щоб частинки забруднень не проникли в конструкцію вентустановки. В іншому разі можуть виникнути неполадки в її роботі.
- Потім очищене відпрацьоване повітря потрапляє на рекуператор, віддає йому свою теплову енергію і видаляється назовні.
- Припливний потік повітря також проходить через систему фільтрації для того, щоб жодна частинка бруду не потрапила в приміщення.
- Після, очищений припливний потік проходить рекуператор, забирає теплову енергію і нагрівається.
- У підсумку, чисте, свіже і тепле повітря подається в приміщення.
Однак, принцип роботи децентралізованої та централізованої системи трохи різниться.
Децентралізована вентиляційна установка – це локальний пристрій, який вентилює тільки те приміщення, де встановлено. Приплив і витяжка такими пристроями здійснюється по черзі. Головна перевага децентралізованих систем полягає в тому, що їх можна встановлювати в готовому ремонті, водночас немає необхідності опускати стелі.
Децентралізована припливно-витяжна система вентиляції має такі недоліки:
- Це рішення не запобігає тепловтратам, оскільки деяка кількість тепла/вологи буде витягуватися назовні витяжними вентиляторами, встановленими в брудних зонах.
- Така система працює локально і вентилює тільки одне конкретне приміщення або кімнату. З цього випливає наступний недолік – децентралізовані системи малопродуктивні.
- Оскільки приплив і витяжка здійснюються тільки в одній точці приміщення, часто виникають “сліпі” зони для подачі свіжого повітря.
На сьогодні до багатьох децентралізованих припливно-витяжних установок, зокрема від компанії Meltem, можна підключити повітропроводи.
Це дасть змогу реалізувати централізовану систему вентиляції, яка буде обслуговувати не одне конкретне приміщення, а одразу чотири зони: дві чисті (де люди перебувають більшу частину часу, наприклад, спальна кімната/зала) та дві брудні (гардеробну, ванну, туалет, кухню, а також інші приміщення, де швидко забруднюється або застоюється повітря).
Продуктивність пристроїв від цього бренду становить 100 м³/год, однак у разі під’єднання повітропроводів у чисті зони подаватиметься по 50 м³/год чистого повітря, а з брудних зон видалятиметься по 50 м³/год відпрацьованого повітря.
Таким чином, можна реалізувати обидва види вентиляції на базі однієї вентустановки Meltem.
Загалом централізована система є кращою, оскільки вона забезпечує ефективну та збалансовану вентиляцію всієї площі приміщення. Однак важливо зазначити, що реалізація такого рішення вимагає опускання стель для розміщення повітропроводів, і це можливо тільки на етапі підготовки приміщення до ремонту.
Припливно-витяжна вентиляція: ключові особливості
Розробка системи вентиляції вимагає втручання грамотних фахівців.
Під час проєктування централізованої системи вентиляції майстри дотримуються таких правил:
- Повітророзподільники (дифузори/анемостати/решітки) необхідно розміщувати далеко від дверних прорізів. Такий принцип дасть змогу чистому повітрю максимально наситити приміщення киснем на шляху до найближчої точки витяжки.
- Необхідно створити невеликий проміжок між підлогою і дверима (до 2 сантиметрів), щоб свіже повітря вільно надходило з приміщення в приміщення.
- Під час розроблення системи повітропроводів необхідно приділити особливу увагу створенню оптимальної аеродинаміки з метою мінімізації перешкод для повітряного потоку. Важливо створити найкоротший шлях для повітряного потоку, що не перетинається, від вентустановки до повітророзподільника. Це не тільки допоможе заощадити матеріали (повітропроводи), а й знизити шумові показники роботи системи.
- Необхідно передбачити теплоізоляцію повітропроводів, що подають повітряні маси, щоб запобігти утворенню на них конденсату в зимовий період. Зазвичай повітропроводи утеплюють каучуком, товщина такого матеріалу має бути не менше 2 сантиметрів.
- Не менш важливо передбачити ефективну фільтрацію припливного і витяжного потоків повітря. Наприклад, припливно-витяжні установки від Meltem другого покоління комплектуються фільтрами G4/F7, проте додатково можна придбати вугільний фільтр, який нейтралізує неприємні запахи.
- Розташування припливно-витяжної системи вентиляції підбирається з урахуванням габаритів і шумових характеристик самої установки. У разі централізованих систем, їхній блок розміщують в окремо відведеному технічному приміщенні.
Децентралізована вентиляція також має свої особливості проєктування і включає кілька етапів, серед яких виділимо два найважливіших:
- План розташування вентиляційного блоку.
Під час проєктування децентралізованої системи вентиляції необхідно спланувати розміщення обладнання таким чином, щоб:
- Витяжка/приплив повітря здійснювалися максимально ефективно.
- “Сліпих” зон для пристрою було якомога менше.
- Потік повітря не потрапляв безпосередньо на людину, викликаючи в неї відчуття дискомфорту.
- Припливно-витяжна установка вписувалася в інтер’єр приміщення.
На сьогоднішній день, ринок вентустановок, в тому числі пристрої від Meltem, налічує величезну кількість варіантів з різними способами монтажу, щоб майбутня система виглядала гармонійно у вашому приміщенні.
- Монтаж припливно-витяжної установки.
Для монтажу децентралізованих вентсистем необхідно передбачити отвір у стіні. Отвір на фасаді декорується решіткою, а в отвір усередині приміщення встановлюється вся конструкція пристрою.
Реалізація системи вентиляції – це складний процес, що вимагає часу, фінансових ресурсів та участі кваліфікованих фахівців. Однак перспектива створення високого рівня комфорту в будинку виправдовує всі витрати.
Переваги припливно-витяжних систем
Серед переваг ПВУ варто виділити:
- Постійне надходження свіжого, очищеного від забруднень повітря, забезпечує комфорт високого рівня в приміщенні.
- Завдяки рекуператору підвищується енергоефективність будинку.
- Робота установки здійснюється автоматично завдяки різним датчикам, які регулюють роботу пристрою виходячи з параметрів повітря.
У результаті, за наявності припливно-витяжної системи вентиляції в будинку ви досягнете ідеального мікроклімату, а також забезпечите здорову атмосферу для проживання.
Недоліки припливно-витяжної вентиляції
Серед недоліків припливно-витяжної системи вентиляції варто виокремити один із найочевидніших – така система потребує фінансових витрат, на відміну від природної вентиляції, коли відкривається вікно на провітрювання. Однак, у разі природної вентиляції виникають значні тепловтрати, додатковий шум з вулиці може порушувати комфорт для мешканців, а пил та алергени легко проникають у приміщення, чого не скажеш про примусову вентиляцію, тобто використання вентиляційних установок.
Водночас реалізація централізованої припливно-витяжної системи вентиляції вимагає значного опускання стель (близько 17 см).
Припливно-витяжна система вентиляції з рекуперацією
Припливно-витяжна система з рекуперацією – це найкраще і найбільш енергоефективне рішення в галузі вентиляції. Така система не тільки забезпечує комфорт, а й підтримує оптимальні кліматичні умови в приміщенні. Рекуператор, по суті, є теплообмінником, який зберігає теплову енергію відпрацьованих повітряних мас і передає її припливному потоку.
У сучасних припливно-витяжних вентиляційних пристроях застосовуються два види рекуператорів:
- Пластинчастий рекуператор. Конструкція цього рекуператора містить у собі пластини, які в процесі вентиляції нагріваються витяжним потоком. Потім припливне повітря, проходячи через рекуператор, переймає тепло. Таким чином, забезпечується приємний клімат усередині приміщення.
- Ентальпійний рекуператор. Особливість цього рекуператора в тому, що він має тонку тканинну мембрану, яка затримує вологу з витяжного повітря і передає її припливному потоку для повторного використання. Така технологія допомагає підтримувати оптимальний мікроклімат у приміщенні.
Ентальпійний і пластинчастий теплообмінники не замінюють системи зволоження/опалення. Ці рекуператори повертають тільки той об’єм вологи і тепла, який було згенеровано всередині приміщення.
Переваги використання рекуператора:
- Знижується навантаження на опалювальні системи в холодний сезон.
- Зводяться до мінімуму тепловтрати в приміщенні.
- Запобігає потраплянню теплого повітря всередину приміщення в спекотні періоди.
- Зберігається до 95% теплової енергії взимку.
Припливно-витяжна система вентиляції з рекуператором – запорука комфорту високого рівня.
Обладнання для припливно-витяжної вентиляції
Компанія Meltem пропонує широкий модельний ряд припливно-витяжних установок, даючи вам змогу з легкістю вибрати найоптимальніший варіант для ваших потреб.
Наприклад, у серії M-WRG II представлено кілька модифікацій. Кожна з них відрізняється комплектацією та наявністю тих чи інших функцій.
- Наприклад, моделі, які позначені літерою “P”, мають стандартні режими роботи й оснащені пластинчастим теплообмінником.
- Аналогічно, буква “Е” вказує на наявність ентальпійного теплообмінника.
- Якщо в назві моделі позначено літеру “F”, значить припливно-витяжна установка оснащена вбудованим датчиком вологості. Такий датчик дає змогу пристрою відстежувати рівень вологи в приміщенні і, за необхідності, автоматично регулювати свою роботу.
- “С” вказує на наявність у вентустановки датчика вуглекислого газу, який дає змогу контролювати концентрацію СО2 в повітрі.
- Моделями з літерою “Т” у назві можна керувати за допомогою тактильного датчика InControl.
Припливно-витяжні установки Meltem – незамінні пристрої в забезпеченні ефективної вентиляції.
Розрахунок припливно-витяжної вентиляції
Існує кілька методів розрахунку необхідної продуктивності припливно-витяжної вентиляції:
- За кратністю повітрообміну. Цей метод базується на розмірах приміщення і визначає, скільки повітря має повністю оновитися в приміщенні за певний період. Зазвичай для житлових приміщень застосовується кратність 0,7. Для прикладу, візьмемо квартиру площею 150 м² і висотою стель 2,7 метрів, об’єм такого приміщення становитиме 405 м³ (150*2.7). Помноживши це значення на 0.7, отримаємо 284 м³/год. У результаті, для досягнення оптимальних умов у приміщенні площею 150 м² необхідно здійснювати повітрообмін на рівні 284 м³/год.
- За кількістю людей, які перебувають у приміщенні. Це найпопулярніший метод. Тут розраховується оптимальний об’єм повітря для кожної людини, яка постійно перебуває в приміщенні. Наприклад, для мінімально допустимих умов у приміщенні рекомендується забезпечувати подачу 15 м³/год свіжого повітря на одну присутню особу, для оптимального рівня комфорту об’єм подачі має становити 25 м³/год, а для досягнення умов підвищеного комфорту рекомендується подавати 36 м³/год повітря.
У будь-якому разі, ми рекомендуємо залучити кваліфікованих фахівців до проведення розрахунків і розроблення проєкту системи вентиляції.
Припливно-витяжна вентиляція: схеми монтажу
-
Яке завдання припливно-витяжних установок?
Припливно-витяжна система вентиляції виконує дві ключові функції. Перша ґрунтується на подачі свіжого повітря в приміщення. Друга полягає у відведенні відпрацьованих повітряних мас із приміщення, включно із забрудненнями, вологою і запахами. Таким чином, ця система:
- Підтримує якісне повітря.
- Створює комфортні умови всередині приміщення.
- Не допускає застою вологи і вуглекислого газу.
- Запобігає утворенню конденсату на різних поверхнях.
Із системою вентиляції вам більше не доведеться провітрювати приміщення за допомогою відчинених вікон, а, як відомо, за такого способу вентиляції виникають значні тепловтрати, проникає нагріте/охолоджене повітря, а також часточки бруду з вулиці (наприклад: алергени та комахи).
-
Як облаштувати припливно-витяжну систему вентиляції?
Реалізація припливно-витяжної системи вентиляції має кілька етапів. Найважливіший із них – це проведення розрахунків, зокрема, аеродинаміки повітропроводів і розрахунків оптимального рівня повітрообміну.
Разом із цим, варто приділити особливу увагу підбору та розташуванню повітропроводів і повітророзподільників. Під час розведення повітропроводів важливо забезпечити правильну аеродинаміку, щоб припливне повітря зустрічало якомога менше перешкод на своєму шляху.
Загалом, реалізація припливно-витяжної системи – це доволі складний процес, у якому важливо враховувати всі деталі. Тому проектування та реалізацію вентиляції рекомендується довірити кваліфікованим фахівцям.
-
Чи можна заощадити з припливно-витяжною вентиляцією з рекуперацією?
Однозначно. Головна перевага рекуперації полягає в економії. Рекуператор дає можливість знизити навантаження на опалювальну систему в холодну пору року, що, своєю чергою, призводить до зменшення витрат (у середньому, до 35%) на комунальні послуги.