Вентиляція у приватному будинку через стіну
Вентиляція – одна з найважливіших інженерних систем у приватних будинках, поряд з опаленням та кондиціюванням. Справа в тому, що сучасні будинки будуються за європейськими стандартами та передбачає максимальну енергоефективність. Такий принцип будівництва допомагає уникнути тепловтрат у зимовий період. Правильний конструктив, пластикові вікна, хороша теплоізоляція допомагають зберегти тепло в будинку-термосі, але повністю перешкоджають попаданню свіжого повітря до приміщення.
Саме тому для забезпечення комфорту необхідно передбачити вентиляційну систему. А якщо ні, то в будинку буде накопичуватися вуглекислий газ, що призведе до поганого самопочуття мешканців.
Сьогодні ми обговоримо, як організовуються приплив та витяжка у приватному будинку через стіну, та які пристрої краще підібрати для конкретної ситуації. Також ми поговоримо про обладнання компанії Meltem та розглянемо його основні переваги.
Призначення вентиляції через стіну
Призначення вентиляції зрозуміло, мабуть, кожному – це єдиний спосіб забезпечити мешканців будинку чистим повітрям.
Вентиляція в приватному будинку через стіну реалізується таким чином, щоб чисте повітря надходило до тих приміщень, в яких мешканці проводять більшу частину часу. Такі кімнати називаються чистими зонами, серед них – вітальні, спальні, кабінети, дитячі тощо.
У той же час, відпрацьоване, насичене вуглекислим газом повітря з будинку необхідно видаляти. Процес витяжки організовується у так званих брудних зонах, тобто у приміщеннях, де у повітрі накопичуються волога і запахи. Такими зонами є ванні, туалети, кухня, пральня і т. д.
Також слід розуміти, що повітрообмін повинен бути збалансованим, тобто потрібно, щоб кількість повітря, що подається і видаляється, було однаковим.
Таким чином ви зможете забезпечити якісний мікроклімат у вашому будинку, та уникнути скупчення вологи, а значить і появи цвілі, у брудних зонах.
Схема вентиляції через стіну приватного будинку
Давайте розглянемо основні види вентиляції, які можна організувати для свого житла.
Природна
Природна вентиляція знайома всім. Раніше приплив повітря в приміщення відбувався завдяки різним щілинам у конструкції. А відпрацьоване повітря йшло у вентканали завдяки фізичним процесам.
Сьогодні, як ми згадували, будинки стали більш герметичними. Тому єдиний спосіб організувати природну вентиляцію через стіну – відчинити вікно. Дане рішення, хоч і є безкоштовним, приносить надто багато незручностей:
- відсутність будь-якого контролю повітрообміну;
- проникнення морозного повітря в опалювальний сезон, що призводить не тільки до дискомфорту, а й до посиленої роботи системи опалення та, як наслідок, перевитрати ресурсів;
- у будинок потрапляє багато пилу, залітають алергени, долинають звуки та запахи з вулиці.
Як результат, природна вентиляція не є економічним рішенням, а також не дозволяє організувати якісний мікроклімат будинку.
Вирішити цю проблему можна досить просто, встановивши примусову припливну та витяжну вентиляцію у стіні.
Примусова
Примусова вентиляція у приватному будинку через стіну облаштовується завдяки спеціальним пристроям.
У минулі часи люди часто вдавалися до таких приладів, як стінові клапани або бризери. Вони є агрегатами припливної вентиляції в стіні і дозволяють подавати регламентовану кількість повітря, очищати його від пилу. А бризери – навіть нагрівати за допомогою потужного ТЕНу. Однак сьогодні такі установки можна сміливо назвати морально застарілими, тому що вони не мають такої важливої деталі, як рекуператор.
Рекуператор – це елемент системи вентиляції, який можна назвати теплообмінником. Мета цієї деталі – захопити теплову енергію витяжного повітря та зберегти її, щоб згодом передати припливному потоку. Рекуперація – процес, що дозволяє значно економити ресурси, оскільки витяжка у приватному будинку через стіну не викидає на вулицю велику кількість тепла, згенерованого системою опалення.
Прилади з рекуператором відносяться до припливно-витяжної вентиляції, яка виконує одразу дві задачі – і приплив чистого повітря, і видалення відпрацьованого. Такі пристрої можна розділити на дві категорії: децентралізована та централізована вентиляція.
Децентралізована система – це вентиляція у приватному будинку через стіну, яка забезпечує повітрообмін лише в одній кімнаті. Пристрої для децентралізованої вентиляції називаються побутовими рекуператорами, оскільки більшу частину їх конструкції займає саме теплообмінник.
Прилади подають повітря з одного боку, а забирають з іншого. Такий принцип роботи є причиною основних недоліків децентралізованих систем:
- нерівномірний розподіл чистого повітря по кімнаті, продиктований тим, що приплив та витяжка виробляються в одній точці;
- забезпечення повітрообміну лише в одній зоні;
- потреба організації витяжки у стіні для кожної брудної зони, що все одно призведе до викидання тепла на вулицю.
Тим не менш, децентралізована система – це єдиний варіант вентиляції, якщо ремонт у вашому будинку вже на фінальній стадії, і немає можливості провести димарі. У порівнянні з природною вентиляцією, таке рішення навіть можна назвати ідеальним, оскільки частина тепла все ще зберігатиметься завдяки рекуперації, а в чисті зони надходитиме очищене від усіх забруднювачів свіже повітря в потрібній кількості.
Зважаючи на те, що побутові рекуператори забезпечують обмін повітря лише в одній конкретній кімнаті, у ванній, туалеті та інших подібних зонах для видалення вологи, запахів та балансування повітрообміну все одно доведеться організувати витяжку у стіні. Витяжна система повинна забезпечувати достатній забір повітря, тому звичайних вентиляторів недостатньо – знадобляться витяжні вентилятори. Вони поділяються на дві великі категорії: осьові та відцентрові. Останні – найбільш продуктивні і добре справляються з опором у вентканалах.
Ми рекомендуємо вибирати витяжні вентилятори Meltem, оскільки вони відрізняються дуже тихою роботою, достатньою продуктивністю. Ви можете вибрати одну з багатьох моделей з необхідним функціоналом:
- Стандартні моделі On/Off активуються тоді, коли ви натискаєте спеціальну кнопку, або вимикач світла. Таке рішення найдешевше, проте не надто зручне.
- Моделі з таймером активуються одночасно із включенням світла, а ось зупиняють роботу не відразу після його вимкнення, а через певний період. Один із найпоширеніших варіантів вентиляції у ванній через стіну.
- Вентилятори інтервального включення не вимагають участі людини, а активуються та деактивуються самостійно, у певні проміжки часу. Оптимальне рішення для вбиралень.
- Пристрої з датчиком вологи також активуються одночасно зі світлом, а припиняють роботу тоді, коли в приміщенні налагодиться рівень вологості.
- Вентилятори з датчиком руху реагують на присутність людини у приміщенні.
Крім того, існують моделі з кількома швидкостями, які пришвидшуються у разі потреби. Однак, незважаючи на численні переваги та широкий функціонал, витяжні вентилятори мають головний мінус: викидають тепло назовні. Уникнути цього моменту можна, організувавши централізовану систему.
Централізована припливно-витяжна система передбачає наявність приладу, до якого підключаються повітроводи. Деякі з них відповідатимуть за витяжку брудного повітря з відповідних зон, решта подаватиме чисте повітря до житлових приміщень. Через повітроводи централізовану вентиляцію не можна організувати в готовому ремонті, до того ж вони вимагають значного опускання стелі.
Централізована вентиляція дозволяє зберігати до 95% тепла завдяки рекуперації та повній відсутності вентканалів, що викидають нагріте повітря на вулицю.
Як правило, припливно-витяжні установки бувають децентралізованими або централізованими. Але тільки не обладнання бренду Meltem. Вентиляційні пристрої M-WRG є унікальним рішенням, що дозволяє організувати обидві системи.
Вентустановки M-WRG першого та другого покоління можуть працювати за принципом побутового рекуператора. У такому разі вони будуть подавати та забирати повітря в одній кімнаті. Серед децентралізованих пристроїв, Meltem M-WRG відрізняються дуже високою продуктивністю – 100 м3/год, що дозволяє встановлювати прилади навіть у просторих кухнях-вітальнях.
Вигідно відрізняють установки Meltem M-WRG й внутрішні компоненти. Це пластинчастий рекуператор, який відрізняється високим ККД, а також якісні фільтри очищення повітря. У комплекті з моделями першого покоління йдуть фільтри G4, вони встановлюються на притоці та витяжці. Приточний фільтр не пропускає забруднення в приміщення, а витяжний – не дозволяє домашньому пилу потрапляти на рекуператор.
У корпусі установок M-WRG-II (другого покоління) заздалегідь встановлений фільтр G4 на витяжці та фільтр тонкого очищення F7 на притоці. Він дозволяє захоплювати найдрібніші частинки, не залишаючи шансу пилу та алергенам. Фільтр F7 можна замінити на вугільний, який перешкоджатиме проникненню газів та запахів у житлові приміщення.
Побутові рекуператори Meltem мають зручні варіанти управління. Залежно від модифікації, ви зможете перемикати режими на корпусі, у додатку на смартфоні, за допомогою пристрою InControl або довірити роботу датчикам вологи та вуглекислого газу.
Якщо ви хочете перетворити обладнання Meltem на централізовану систему – це можна зробити легко завдяки опції розведення гнучких повітроводів. До пристроїв M-WRG можна підключити два повітроводи подачі повітря, і два повітроводи забору. Кожен із них подаватиме/забиратиме 50 кубів повітря. Відповідно, ви зможете організувати якісний повітрообмін у двох чистих та двох брудних зонах за допомогою одного пристрою.
Одна установка Meltem покриє потреби будинку площею до 70 м2, а для більш великих будинків можна придбати кілька пристроїв. При централізованій роботі ККД рекуперації пристроїв сягає 94%.
Комбінована
Змішана вентиляція передбачає поєднання природної та примусової. Наприклад, ви можете забезпечувати надходження свіжого повітря через відкриті вікна, а в брудних зонах організувати витяжку в стіні за допомогою вентиляторів Meltem. У такому випадку всі недоліки природної системи збережуться, зате волога і запахи з ванної, туалету, вбиральні будуть видалятися з більшою ефективністю.
Розрахунок стінової вентиляції
Щоб вентиляція приватного будинку через стіну задовольняла ваші потреби, недостатньо орієнтуватися просто на площу приміщення, необхідно зробити коректні розрахунки. Для цього є два способи.
- За кратністю, або, якщо говорити простіше, за кількістю повітря, що замінюється в приміщеннях за одну годину. У цьому випадку потрібно знайти обсяг приміщень (помножити площу на висоту стель), а потім помножити значення на необхідну кратність – вона може становити від 0,6 до 1.
- За кількістю мешканців. У цьому випадку потрібно помножити значення, позначене в ДБН, на кількість людей, що проживають у будинку. Значення це може становити 15, 25 та 36 кубів на годину, для забезпечення мінімального, оптимального та підвищеного комфорту відповідно.
Найчастіше використовується саме другий підхід. Таким чином, ви можете відзначити, що однієї установки Meltem M-WRG буде достатньо для забезпечення оптимального комфорту відразу для чотирьох мешканців.
Монтаж вентиляції через стіну у приватному будинку
Пристрої Meltem M-WRG можуть встановлюватись у стіні трьома способами:
- Настінний. У такому випадку корпус пристрою буде видно повністю.
- Вбудований. У цьому варіанті корпус буде майже повністю втоплений у стіну.
- Внутрішній монтаж U2. Цей спосіб передбачає повне розміщення корпусу пристрою у стіні.
Фасад пристрою можна прикрашати дизайнерською панеллю. Розведення повітроводів можливе при всіх варіантах установки, а ось робота як децентралізована система доступна тільки при настінному і вбудованому монтажі.
Монтаж вентиляції у ванній
Витяжні вентилятори у ванній можуть розташовуватися не тільки у стіні, а й у стелі. Для монтажу вентиляторів Meltem доведеться додатково купити спеціальний корпус – без нього пристрій не вдасться встановити. Корпуси Meltem знижують шумові характеристики пристрою, захищають двигун, а також можуть бути наділені спеціальними клапанами – зворотним (що запобігає поверненню повітря з вентканалу у ванну), а також протипожежним.
Встановлення стінової вентиляції на кухні
Вентиляція на кухні у приватному будинку через стіну може здійснюватись за допомогою витяжних вентиляторів. Пристрої допоможуть збалансувати повітрообмін та видаляти з приміщення надлишки вологи та запахи.
Однак при роботі варильної панелі все одно необхідно включати потужніший прилад – кухонну витяжку.
Обладнання для облаштування вентиляції у стіні
Вентиляція у приватному будинку через стіну може бути організована за допомогою припливно-витяжних установок Meltem M-WRG. Ми вже розповідали про те, чим унікальні ці пристрої та які переваги ви отримаєте при їх установці.
У разі використання приладів для децентралізованої системи в брудні зони необхідно встановити витяжні вентилятори, і тут найкращим варіантом будуть вентилятори Meltem Vario-II. Для кухні та вбиральні підійдуть пристрої періодичного включення, для ванної – моделі з таймером, а для пральні ідеальним варіантом стануть вентилятори з датчиком вологи.
Особливості облаштування вентиляції через стіну у квартирі
Особливої різниці між організацією вентиляції в будинку та в квартирі немає, проте слід зазначити, що для квартир моделі M-WRG підійдуть ще краще. Все тому, що квартири, як правило, мають меншу площу, тому для них часто не потрібні занадто потужні пристрої.
-
Чи достатньо природної вентиляції у приватному будинку?
Ні, природна вентиляція – найгірший варіант для приватного будинку, хоч і безкоштовний. Така вентиляція передбачає великі втрати тепла, які неприпустимі для сучасних енергоефективних котеджів. До того ж, неприємним бонусом природної системи будуть пил та алергени, що залітають у житлові приміщення.
-
Скільки коштує вентиляція у стіну?
Вентиляція у приватному будинку через стіну коштує по-різному. Велику роль тут відіграє тип системи – при децентралізованій вам доведеться купувати прилад для кожної кімнати, а також вентилятори у брудні зони. При централізованій доведеться включити у вартість повітроводи та повітророзподільні елементи. До того ж проєктування системи та монтаж пристроїв також не безкоштовні. З цінами на самі вентиляційні пристрої ви можете ознайомитись у нашому каталозі.
-
Як підібрати варіант вентиляції у приватному будинку через стіну?
Вентиляцію підбирають, відштовхуючись від того, чи готовий ремонт у приміщенні. Якщо готовий – доведеться встановлювати децентралізовані прилади, а якщо ні – краще звернути увагу до централізованої системи. В обох випадках припливно-витяжні пристрої Meltem M-WRG будуть ідеальним рішенням.